Як знайти помилки, що заважають піднятися сайтам в рейтингу Google

Хочете залучити більше відвідувачів на свій сайт? Digital Growth Manager Агенції медійного росту”Або” Юлія Машута ділиться важливими порадами про поширені помилки на сайтах, які можуть стримувати трафік з пошукових систем.

Чому SEO помилки впливають на сприймання сайту пошуковими системами

Google надає велике значення технічним аспектам сайту, оскільки вони впливають на користувацький досвід та ефективність пошукових систем. Наприклад, неправильна структура сайту та помилки в коді можуть ускладнити індексацію сторінок. Посилання, що не працюють, можуть створити негативний досвід для користувачів та вплинути на оцінку сайту пошуковиками.

Підіймемо завісу над тим, що відбувається у кулуарах пошукових систем. Кожен сайт отримує “кроулінговий бюджет” — це кількість сторінок, які Google готовий вивчити за певний час. Це ваш цифровий капітал. Але коли SEO помилки заполоняють сцену, цей бюджет витікає непомітно, зменшуючи ефективність та актуальність індексації вашого сайту.

Розуміння та виправлення цих помилок не просто покращує вашу SEO-стратегію, але й забезпечує, що кожен “долар” вашого кроулінгового бюджету інвестується з максимальною віддачею.

Для чого потрібен SEO аудит та як його проводимо

SEO аудит — це як профогляд для вашого сайту. Він перевіряє все: від текстів до технічних деталей, виявляючи те, що може заважати мати хороші позиції у пошуку.

Етапи SEO аудиту

Технічний аналіз, під час якого перевіряються:

  • швидкість завантаження,
  • мобільна адаптація,
  • безпека (SSL сертифікати),
  • структура URL,
  • використання файлу robots.txt та XML карти сайту
  • мікророзмітка
  • наявність важливих метатегів

Аналіз контенту, коли перевіряються:

  • унікальність контенту,
  • релевантність контенту ключовим словам,
  • формування метазаголовку та метаопису,
  • якість та структуру контенту.

Перевірка посилань:

  • виявлення зламаних посилань,
  • оцінка зовнішніх посилань,
  • внутрішня перелінковка.

Аналіз ключових слів:

  • ефективність вибраних ключових слів,
  • розміщення на сайті ключових слів
  • можливості для розширення семантичного ядра.

Перевірка зручності користування сайтом:

  • оцінка зручності навігації по сайту,
  • оцінка читабельності тексту.

Аудит проводять за допомогою спеціальних програм та онлайн-ресурсів: Google Analytics, Google Search Console, Serpstat, Ahrefs, SEMrush, Moz, Screaming Frog SEO Spider та інші. Ці інструменти допомагають аналізувати різні аспекти сайту та надають цінні дані для вдосконалення SEO.

Які помилки ми найчастіше виявляємо на сайтах

Нещодавно до агенції “Або” звернулися два українські медіа з запитом на перевірку та оптимізацію сайтів. Це якісні ресурси, що публікують унікальний контент, але не отримують достатньо трафіку з пошуковиків.

Після SEO аудиту ми сформували перелік помилок і ось які зустрічаються під час перевірок найчастіше.

Не налаштований файл robots.txt

Уявіть, що ваш вебсайт — це ваш будинок, а пошукові системи, як Google, — це гості, які хочуть дізнатися, які кімнати вони можуть відвідати. Файл robots.txt — це своєрідне запрошення або список правил для цих гостей. Він говорить пошуковим системам, які частини сайту їм слід обходити стороною, а які — можна відвідувати та індексувати.

Простіше кажучи, robots.txt — це файл на вашому сайті, який вказує пошуковим роботам (автоматичним програмам, що сканують інтернет), які сторінки або розділи сайту їм слід ігнорувати. Якщо ви не хочете, щоб якась ваша інформація з’являлася у пошукових системах, ви можете попросити “роботів” не відвідувати цю сторінку.

Як перевірити? Зайдіть на сторінку site.com/robots.txt

Це відкриє файл robots.txt, якщо він існує, і ви зможете побачити, які директиви він містить.

Можете також перевірити свій robots в цьому сервісі.

Відсутня, або неправильно налаштована карта сайту

XML карта сайту — це своєрідний путівник для пошукових систем, який вказує на всі сторінки вашого сайту, наче адреси в книзі. Це допомагає Google та іншим пошуковикам швидше знайти та “прочитати” ваш сайт, розуміючи, як він організований. Подібно до того, як зміст книги допомагає вам швидко знайти потрібний розділ, XML карта допомагає пошуковим системам ефективно сканувати ваш сайт.

Дуже важливо додати цю карту в Google Search Console — це спеціальний інструмент, який допомагає вам спілкуватися з Google та керувати тим, як ваш сайт відображається у пошуку. Якщо у вас новинний сайт, робіть окрему карту для Google News, щоб статті швидше з’являлися у новинах.

Як перевірити? Багато сайтів розміщують свої карти сайту за адресою, яка зазвичай має вигляд:

https://example.com/sitemap.xml

або https://example.com/sitemap_index.xml.

Просто замініть “example.com” на домен вашого сайту та перевірте, чи відкривається карта сайту.

Також знайти карту сайту (якщо вона є) допоможе цей сервіс.

Дублювання контенту

Якщо на сайті є однаковий текст на різних сторінках, пошуковики можуть знизити його місце в пошуку. Дублювання може бути через не правильне налаштування, наприклад, сторінок з пагінацією (рубрики, теги, сторінки авторів з матеріалами тощо).

Як перевірити? Тільки за допомогою спеціальних програм чи онлайн-ресурсів, наприклад, на siteliner.com.

Не прописані чи не правильно метатеги на рубках та сторінках

Якщо на сайті немає метатегів або вони встановлені не вірно, це може зашкодити його пошуковій видимості. Кожна сторінка має мати свій унікальний основний заголовок (Н1), короткий і точний метазаголовок (title), і опис (description), які допомагають пошуковим системам зрозуміти, про що сторінка.

Важливо, щоб в цих тегах була потрібна кількість символів і вони включали ключові слова, які відповідають змісту сторінки. Це допоможе пошуковим системам краще індексувати сайт та підняти його у результатах пошуку. В цій статті ви знайдете більше інформації.

Як перевірити? Ви можете подивитися, чи є SEO заголовок та опис на сторінці за допомогою цього інструмента.

“Мертві” сторінки та картинки

“Мертві” сторінки з помилками 404, можуть суттєво заважати просуванню сайту в Google. Коли пошукова система натикається на такі сторінки, вона вважає їх непрацюючими або нерелевантними, що може знизити довіру та авторитет сайту. Пошукова система прагне надавати користувачам лише актуальний та працездатний контент, тому важливо регулярно перевіряти та виправляти або видаляти сторінки, що не існують.

З іншого боку, “мертві” картинки, які не завантажуються або посилання на які є недійсними, також негативно впливають на просування. Це погіршує загальний досвід користувачів та сторінка втрачає потенціал бути високо оціненою Google.

Де перевірити? Є спеціальні програми, які сканують всі сторінки сайту на такі помилки, наприклад Screaming Frog SEO Spider. Серед безкоштовних інструментів — https://ahrefs.com/broken-link-checker. Якщо у вас є акаунт Google Search Console для вашого сайту, ви можете використовувати його для виявлення помилок 404 та інших проблем з посиланнями. Перейдіть в меню на “Сторінки”, щоб побачити помилки, виявлені Google.

Не правильне використання заголовків H1-H6 в статтях

Не можна давати читачу полотно тексту, що не розбите на підзаголовки. Своєю чергою ці підзаголовки треба правильно прописувати — вони повинні мати значення H2-H6. Це допомагає розбити текст на менші частини, що робить читання легшим.

Основні підзаголовки повинні мати значення H2. Другорядні — Н3. В них потрібно використовувати ключові слова. Все це допоможе пошуковим системам краще зрозуміти статтю і показати її людям, які шукають відповідну інформацію. Тут можна ще прочитати про правильну структуру статті.

Як перевірити? Зробіть аналіз опублікованої сторінки на цьому ресурсі. Ви отримаєте не тільки структуру Н1-Н6, а й SEO оцінку своєї статті.

Сторінки сайту довго завантажується

Швидкість завантаження сторінок є одним із ключових факторів, що впливають на рейтинг сайту в пошукових системах, як Google. Коли сторінка завантажується повільно, це не тільки погіршує досвід користувачів, але й може знизити ваші позиції у пошукових результатах. Пошукові системи віддають перевагу швидким сайтам, тому що вони хочуть забезпечити найкращий досвід для своїх користувачів. Якщо ваш сайт повільний, відвідувачі можуть швидко покинути його, що збільшує показник відмов та вказує пошуковим системам, що ваш сайт не надає цінності.

Оптимізація швидкості завантаження містить ряд заходів, таких як зменшення розміру зображень, використання кешування, мінімізація коду CSS та JavaScript та використання швидких хостинг-послуг. Також важливо регулярно проводити аудит швидкості сайту, щоб виявляти та виправляти потенційні проблеми.

Де перевірити? Є гарний інструмент від Google — PageSpeed Insights.

Які кроки потрібно зробити для виправлення SEO помилок

  1. Діагностика проблем за допомогою різних інструментів.
  2. Пріоритизація помилок, щоб визначити, які помилки мають найбільший вплив на сайт.
  3. Складання плану виправлення помилок, починаючи з найбільш критичних.
  4. Оптимізація контенту.
  5. Покращення технічних аспектів, як то швидкість завантаження, мобільна оптимізація.
  6. Регулярний моніторинг ефективності сайту, змін в алгоритмах пошукових систем і поведінці користувачів.

Звісно, діагностику та виправлення помилок краще довірити SEO спеціалісту. І будь-якім разі, ви повинні це зробити, щоб не тільки покращити позиції у пошукових результатах, але й забезпечити кращий досвід для користувачів вашого сайту.

А як отримувати трафік з Google рекомендацій, читайте в цьому блозі.

Звісно, без якісного контенту не можливо просувати сайт у пошуковиках, тож читайте, як використовувати ШІ для його створення.

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах