7 спікерів Львівського медіафоруму-2019, які нас вразили

Як створювати локальну журналістику мобільними приладами

Ментори АБО та журналісти з наших локальних редакцій-партнерів побували на Львівському медіафорумі-2019 . Цього року червоною ниткою крізь майже усі доповіді проходило те, що все більше людей користується інтернетом переважно зі смартфонів (і одночасно з’являються все нові можливості використовувати ці ж самі смартфони для створення контенту). Тож нам, медійникам, потрібно постійно враховувати це, коли ми думаємо про свою роботу.

Ми законспектували частину найцікавіших виступів форуму — щоб самим не забути і щоб з вами поділитись.

Сфокусуйтесь на журналістиці, яка додаватиме нових читачів

Крістен Харе з Poynter протягом 6 років досліджує трансформацію локальних видань в епоху діджитал. До цього вона 10 років працювала у місцевому виданні у штаті Міссурі, висвітлюючи різні соціальні проблеми.

П’ять уроків від Крістен для локальних редакцій:

🔴Не писати про все підряд.

Постійно треба робити вибір, розуміти та висвітлювати теми, які важливі та на які є запит у вашої аудиторії.

🔴Кліки та кількість переглядів — ще не все.

Сфокусуйтесь на реальній журналістиці — тій, яка додає нових читачів, підписників і фінансову підтримку. Змініть уявлення про метрики і не робіть історії, які не працюють.

🔴Редакції працюють у екосистемі.

Ваша команда не повинна жити у власній бульбашці — виходьте за межі, не мисліть старими категоріями, будьте креативними.

🔴Правильно визначайте цілі і вимірюйте їх. Постійно повторюйте цей процес.

🔴Вмійте сказати “ні”.

Іноді для досягнення цілей доведеться відмовитися від традиційного контенту чи його кількості, звичних форматів.

🔴Кожного дня запитуйте себе — що сьогодні ми пропонуємо своїм читачам?

Потрібно стати сервісом, який обслуговує читачів, як клієнтів

Гжегож Пєхота — один з найавторитетніших дослідників медіа у світі представив дослідження Оксфордського університету і Міжнародної асоціації новин на Lviv Media Forum.

Ось сім цитат з його виступу:

🔴 Ньюзруми мають трансформуватися від тих, хто робить новини, до постачальника сервісу. Люди не будуть платити за контент як такий, а за журналістику як послугу. Це цінність, за яку ми зможемо їм запропонувати.

🔴 Ньюзруми мають зосередитися на залучені аудиторії, а не на створенні контенту. Більше людей починає платити за новини. 14% дорослих у 37 країнах хоч раз за рік платили за новини. Легше це роблять в країнах, де люди вже платять за Нетфлікс.

🔴 У всіх цих країнах є альтернативи, новини доступні безкоштовно. Питання не в тому, що всі люди стануть платити за новини. Цього ніколи не станеться. Проблема для видання — знайти тих людей, які хочуть платити.

🔴 Чому люди платять за новини? Ми були здивовані, але найважливіше для них це зручність, це отримати новини на телефон чи планшет.

🔴 Коли ви берете гроші за ваш контент, то більше думаєте про клієнтів, підлаштовуєте контент під людей, які хочуть платити, а не всю аудиторію. Ви змінюєте цінність, модель бізнесу, всю ідею, як ви заробляєте гроші. Це повне переосмислення для компанії.

🔴 У The Gardian є різні пропозиції з різними цінами. Але контент за цим всім однаковий. Це не обмеження доступу до контенту, щоб вони платили. Це різні варіанти підтримки: тут — підтримати журналістику, тут — доступ до мобільного додатку, тут — допомогти виконати моральний обов’язок, тут — електрона версія, тут — стати членом, патроном редакції. Але в той же час ви можете завжди прочитати безкоштовно кожну історію цього видання.

🔴 10% користувачів відповідальні за 70–80% вашого прибутку. Ціль маркетингу змінилася. Раніше це було збільшити кількість читачів. Коли ви змінюєте бізнес-модель, ваш пріоритет — 3% людей, які платять, і ціль — збільшити оплату. Продати базовий новинний продукт, а потім думати — як апгрейдити, що ще запропонувати.

Вигадуйте способи здивувати вашу аудиторію

«Яким чином вигадують гарні ідеї? Не знаю. Щоб вигадати одну гарну ідею, потрібно вигадати 1000 поганих», — каже Олександр Тодорчук, партнер піар-агенції Gres Todorchuk PR. Він говорив про те, як донести до аудиторії бажаний меседж. І як з мінімальним бюджетом звернути максимальну увагу.

Ось п’ять порад від Олександра, як креативити:

🔴Шукайте інсайти

Знайдіть рішення, яке забезпечить успіх інформаційної кампанії. Наприклад, у Шотландії уроки плавання для дітей назвали «Школою русалок». Сенс був у тому, що дівчата менше ніж хлопці бажають вчитись плавати. І щоб посилити їх інтерес до звичайного курсу з плавання додали фінальний урок, під час якого дівчата роблять заплив у костюмах русалок. На цьому зробили наголос у піар-кампанії. Вона була бюджетною, але через оригінальність на неї звернули увагу ЗМІ з усього світу. Зокрема, з України.

🔴Експериментуйте

Рух «UAnimals» поставив за мету донести до населення сіл, що палити суху траву — шкідливо і безглуздо. Замість того, щоб розміщувати білборди із закликами бути свідомими, вони розклеїли на стовпах у селах роздруковані листівки, на яких вигадана ворожка нагадує, що люди, які спалюють суху траву накликають хвороби на себе і своїх близьких. Тобто: створили новий і суспільно корисний забобон. Зайшло гарно. Через деякий час, коли робили опитування селян, частина з них уже говорила, що це стара прикмета, про яку вони чули ще від бабусі.

🔴Обирайте канали комунікації

Вони можуть бути нестандартними. Наприклад, в Росії ще у нульових друкували уривки літературних творів на освіжувачах повітря для туалетів. Це була реклама мережі книжкових магазинів, яку згодом розцінили як дуже успішну кампанію.

🔴Не бійтесь негативу

Свого часу світові медіа облетіла історія мільярдера, який поховав свій «Бентлі». Зробив він це ніби-то для того, щоб після його смерті улюблена машина знаходилась у могилі поруч. Багатьох обурив його вчинок, це сприйняли як безглуздість і «понти». Але коли популярність історії досягла піку, виявилось, що це соціальна реклама, яка закликає дозволяти використовувати свої органи як донорські після смерті. Посил такий: ховати у землю дороге авто безглуздо, але так само безглуздо ховати безцінні органи, які можуть врятувати життя.

🔴Викликайте емоцію

П’ять тисяч смертей, мільйони смертей — усі ці страшні цифри не зачіпають аудиторію. Потрібно знайти спосіб змусити людей співпереживати. У Брюсселі навпроти Європарламенту відкрили невеличкий ресторан на колесах. Там пригощали дивними стравами: млинцями з дубової кори, супом з шишок. Це були ті страви, які їли українці під час Голодомору. Про акцію написали 150 світових ЗМІ. Мета — звернути увагу на геноцид українського народу — була досягнута.

Якщо ви не продаєте нічого, крім контенту, ви помрете

«За чим майбутнє журналістики? За якісним контентом? Він з року в рік лише програє. Успіх — колосальні редакції і колосальні інвестиції!»

Так вважає Катерина Коберник, шеф-редакторка theБабель, заступниця директора департаменту нових медіа холдингу 1+1 медіа.

Три тези з її виступу:

🔴 «Як заробляти: платний доступ чи нативна реклама? В РФ “пейволл” провалився, а ми до них навіть не доросли. Чи готові українці платити за новини? Україна навіть не потрапила до пулу країн, де хоча б 1% користувачів готові це робити. У Великій Британії, наприклад, таких користувачів 7%»

🔴 «Продаж товарів. Якщо ви не продаєте нічого, крім контенту, ви помрете. Нью-Йорк Таймс продає бейсболки й влаштовує екскурсії. Уолл-Стріт Джорнал відкрив винний магазин і пише огляди про вина. Плейбой заробляє до мільярда доларів, продаючи право розміщення свого логотипу»

🔴 «На чому заробляють новинні гіганти в Україні? Перше місце — банерна реклама. Це банально, але це українські реалії. Друге — джинса. На третьому місці — нативна реклама. Вона повільно розвивається, і це скоріше «пілюля» лише для нішевих проектів».

Щоб ваші історії були популярними, потрібно добре розуміти, хто ваша аудиторія

Продюсер документальних фільмів Дін Арнет з BBC Academy про техніки сторітелінгу для мобільної журналістики :

🔴 Якщо ви робите контент, цього недостатньо. Особливо зараз, коли є багато платформ і багато контенту. Вам потрібна історія і розуміння, як її розповісти. Ми повинні знати напам’ять елементи хорошої історії.

🔴 Правда в тому, що всі ми — хороші історії. Люди — це історії. Але інколи ми зосереджуємося на обладнанні, і забуваємо про них.

🔴 Якщо ви не знаєте свою аудиторію, то як ви можете знати, як розповідати їй історії. Їх треба підлаштовувати під аудиторії. «Only Connect». Якщо хочете вплинути на аудиторію, тільки налагодьте контакт.

🔴 Один з найбільш продаваних товарів — особисті історії. Один найзахопливіших елементів історії — це те, що ми намагаємося її зрозуміти, збагнути становище людини. Що робить нас людиною, що спонукає приймати рішення? В кожному сюжеті потрібна емпатія, яка залучає аудиторію до перегляду. Ми припускаємося помилки, якщо ми про це забуваємо. Це аналіз виборів, які ми робимо в житті і як це на життя впливає.

🔴 Якщо ми хочемо видобути інтимну історію, останнє, що треба зробити, — поставити героя перед камерою і направити на нього світло.

🔴 Тепер люди нам сигналізують, що хочуть стати частиною історії, залучитися до неї. Модернізувати спосіб передачі історії. Люди хочуть брати участь в історії, і ми мусимо надати їм цю можливість, не ігнорувати це бажання.

🔴 Мобільний телефон має потенціал змінювати світ, і в плані сюжетів теж. Все більше прийнятним стає те, що люди знімають сюжети на мобільний телефон.

🔴 Мобільна журналістика — це дешево. Не треба купувати камер, з мобільних гаджетів можна зробити кращі фото. Сучасний телефон може транслювати з високою роздільністю і великий об’єм інформації. Також можна навести фокус, відредагувати відео.

Навіть тоталітарна влада вимушена рахуватись з якісною незалежною журналістикою

Кірстен Ган відома як засновниця видання New Naratif про головні події всієї Південно-Східної Азії і розповідає про журналістику соціальних змін. New Naratif живе виключно з добровільних пожертв своїх читачів, тож робота над виданням, — це, фактично, постійна краудфандингова кампанія. І постійна боротьба із самоцензурою і урядовими обмеженнями, яких вистачає і в Сингапурі, і в сусідніх країнах.

Ось головне з її виступу:

🔴 Для нас важливо висвітлювати ті події, які не є в мейнстрімі медіа, які замовчують. Місцеві медіа не висвітлюють, бо це вимагає більшого заглиблення, є заплутаним.

🔴 Сингапур не є повністю тоталітарним. Але тут досі існує смертна кара, за скасування якої я виступаю. В міжнародному наративі говорили, що в нас така гарна, розвинена країна. Але у нас є люди, які критикують владу. Є інші історії.

🔴 Ми хочемо, щоб люди читали ці інші історії. Але коли ми думаємо про активізм, ми не говоримо про те, щоб виводити людей на вулиці. Бо в нашій країні це незаконно. Але ми хочемо впливати на людей через політосвіту, щоб вони по-іншому дивилися на країну через цю інформацію. Немає значення, чи йдеться про Сингапур, чи про всю Південно-Східну Азію. Ми не кажемо їм, як голосувати, просто даємо їм додаткову інформацію.

🔴 Коли я почала роботу 10 років тому, я не могла прийти до школи чи університету і говорити відкрито про смертну кару. Зараз ситуація інша — є певні зміни щодо висвітлення і обговорення інших питань.

🔴 Коли ми проводили уроки демократії для учнів, то уряд виступив проти нас і сказав, що ми підриваємо суспільство. Ми організовуємо зустрічі або індивідуально зустрічаємося в кафе, відповідаємо на питання.

Онлайн-трансляції з телефону —дешевий і простий спосіб поріднитися з вашою аудиторією

Юсуф Омар — співзасновник Hashtag Our Stories. Розвиває напрямок сторітелінгу за допомогою мобільного відео. Він навчив 2200 сторітелерів в 140 країнах світу.

Юсуф — одна з головних зірок цьогорічного Львівського медіафоруму. Він виступав двічі. На церемонії відкриття та наступного дня.

Зокрема, він розповів про 10 трюків для успішної прямої трансляції:

🔴 Підвішеність. Глядачі трансляції не знають, що буде далі. Ви постійно тримаєте їх у підвішеному стані — стані невизначенності. Це може бути трансляція з вручення премії або футбольний матч, де ви не можете сказати, що буде далі.

🔴 Залучення і комунікація. З телебаченням такого немає. Глядачі можуть взаємодіяти з вами під час трансляції. Спілкуйтесь з глядачами, відповідайте на питання.

🔴 Вихід зі студії. Будьте мобільними, виходьте на вулицю.

🔴 Зміна формату. Ви не телебачення. Будьте різними і експериментуйте

🔴 Розклад. Люди мають знати наперед, коли ви будете виходити в ефір.

🔴 Повторюйте тему. На радіо люди знайомі з тим, що раз на пару хвилин потрібно повторювати тему трансляції. Чому ми так робимо? Аудиторія змінюється і підключається нова.

🔴 Текст. Додайте його. 70% людей вас не слухають, вмикають відео без звуку. Потрібно додавати у трансляцію заголовки або підзаголовки

🔴 Час. Кожні 10 хвилин потрібно пояснювати аудиторії, що ви працюєте наживо. Люди мають це розуміти.

🔴 Обережність. Ви передаєте усю реальність, немає бар’єрів і можливостей, щось виправити. Якщо хтось голий або діти потрапляють у кадр — це може погано закінчитись для трансляції.

🔴 Постійно онлайн. Використовуйте вай-фай асистент на телефоні, щоб він автоматично обирав найкращий сигнал — мобільний інтернет або вай-фай, аби трансляція не переривалася.

--

--

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах