6 речей, які варто знати перед запуском власного інтернет-видання

Щоб не закрити його через півроку

На початку квітня Тернопільський прес-клуб запросив нашу менторку Лєру Лауду виступити перед редакторами та журналістами 10 місцевих газет.

Усі вони — за крок від запуску власних інтернет-видань. Тому ми вирішили чесно і безжально розповісти, як зміниться їхнє життя після появи сайту (кардинально) і з якими проблемами редакція, найбільш ймовірно, зіштовхнеться.

Ділимося головними тезами. Всі вони — це реальний досвід екс-комунальних редакцій, які стали частиною мережі The City.

1. Обсяги роботи зростають у 2–3 рази. Усвідомте це

Якщо хочете робити сайт не для галочки, а боротися за аудиторію та заробляти, маєте оновлюватися щонайменше три-п’ять разів на день, опановувати нові формати, приділяти більше уваги до фото, відео, простим інфографікам та ілюстраціям. Верстка матеріалів та робота з соцмережах, без яких нікуди, теж забиратимуть чимало часу.

Роботи стане у два-три рази більше. Реально. Правда. Ми не жартуємо.

2. Заручіться підтримкою команди

Траплялися ситуації, коли редакцію на участь у нашому проекті подавали просто сам журналісти або сам редактор. Запуск сайту був винятково їхнім бажанням, попередньо не проговореним з командою.

І ось вони перемагають, починається підготовка до старту і… колапс. Решта команди не знала, що доведеться працювати настільки багато — починають саботувати завдання. Матеріали або не пишуть взагалі, або пишуть аби як. А з двох наших редакцій через звільнився майже увесь колектив — і терміново довелося шукати нових людей.

3. Мотивуйте колектив

Обсяги роботи зростають. А за додаткову роботу людям треба платити, інакше запал одних співробітників швидко згасне, а в інших — і не з’явиться. Якщо маєте фінансову подушку на бодай мінімальні доплати, є сенс інвестувати.

Грошей немає? Ок, тоді ваш сайт має почати максимально швидко заробляти. Знайдіть аргументи, які переконають кожного в команді вкласти бодай три місяці свого часу в новий проект.

Щойно з’являться перші кошти, розподіляйте їх на премії команді. Найміть в нового журналіста або комерційного менеджера, які працюватимуть суто на сайт.

4. Перерозподіліть обов’язки

Подумайте, як оптимізувати робочі процеси, спростити, відмовитися від неефективних — всього того, що у різних членів команди їсть багато часу, зусиль, але практичної користі приносить мало.

Повірте, такі процеси, “шкідливі робочі звички” і пожирачі часу є в кожного вашого співробітника. Виявте їх і усуньте.

5. Визначте цілі на квартал, півроку, рік

Не запускайте інтернет-видання «бо у всіх є», «час вимагає», «нехай собі буде». Це дорога в нікуди. Сайт має заробляти, а для того, щоб він заробляв — потрібно наростити постійну аудиторію і системно займатися продажами реклами.

Визначте для себе цифри по охопленню, на які ви маєте вийти через три місяці, півроку, рік. Зафіксуйте. Роздрукуйте і повісьте на стіну. Проваліться крізь землю, але витягніть їх. Не виходить — вигадуйте нові способи, шукайте ідеї, але досягніть потрібного показника.

Підрахуйте, скільки сайт має приносити, щоб робота над ним мала сенс. Далі визначіться, скільки і яких рекламних форматів ви маєте продавати на місяць. І на чому ще можна заробляти.

Зафіксуйте цифри. Роздрукуйте і повісьте на стіну. Проваліться крізь землю, але витягніть їх.

6. Не бійтеся змін

Якщо ваша газета досі називається «Вісті міста М», не називайте сайт так само. «Але ж цю назву в місті всі знають! Це бренд!», — скажете ви. Так. Але сайт орієнтовано на молодшу аудиторію. Вона мислить інакше, діє інакше, інакше споживає інформацію. І повірте, їй не захочеться фанатом сторінки «Вісті Ямпільщини», бо це щось дуже раритетне, з минулого.

Створюйте нові продукти. Модні продукти. Не бійте незвичних, на перший погляд, назв. У Коломиї є міське інтернет-видання Глузд, у Сумах — Цукр, у Франківську Куфер і Сотка.

Якщо місто невелике, зробити там новий продукт впізнаваним — справа вкрай легка. Місцевих дуже надихне і викличе цікавість поява у місті чогось нового і сучасного.

Позиціонуйте інтернет-видання як новий медіапродукт вашої газети. Лишіть пр оце згадку у футері чи шапці сайту, на сторінці про проект.

І це ще не всі помилки, проблеми і складнощі, які вас чекають. Тут ми розповідали про, а тут — про.

P.S. Взагалі-то попереду вас чекає більше пасток і складнощів. Але всі їх реально подолати. Читайте наш блог, Facebook-сторінку і розсилку регулярно — і це стане ще простіше.

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах