6 секретів, які допоможуть зняти якісне відео

Розповідаємо про налаштування світла, особливості поведінки у кадрі і не лише.

Звук

  • якщо записуєте лише на камеру/телефон, потрібно тримати її якнайближче до людини;
  • якщо записуєте на вулиці, намагатися записувати в тихшому місці (актуально для будь-якого типу запису насправді); якщо є вітер — стати до нього спиною та закрити мікрофон від вітру;
  • якщо пишете на телефон, можна приєднати рідні навушники із мікрофоном — та тримати близько до людини або навіть почепити (можливо дивно виглядає, але працює на результат);
  • якщо знімаєте на дзеркалку (із виходом під мікрофон 3,5) можна використати петличний мікрофон (в інтернеті можна купити навіть за 100 гривень, наприклад, Dagee — якість буде набагато краще) — або причепити його до людини, або тримати неподалік від неї (якщо робите опитування і нема часу на причеплення мікрофону);
  • також можна знайти диктофон (навіть старий) та писати паралельно на ньому (трохи більше часу на монтажі займає, але теж працює).

Композиція

Тут все працює як і у фотографії:

  • тримаємо горизонт рівно;
  • користуємося композиційними сітками (об’єкт розташовуємо на перехресті);
  • якщо плануємо робити відео для соцмереж, тримаємо об’єкт в уявному квадраті;
  • якщо записуємо синхрон/інтерв’ю — розташовуємо камеру умовно на рівні очей геро(я)їні.

Світло

Для виразної картинки світло грає величезну роль.

  • якщо знімаємо відео на вулиці, треба враховувати, що найкращий час для зйомки — декілька годин після сходу та до заходу сонця. Коли воно у зеніті, щоб не було глибоких тіней під очима — краще знімати у тіні.
  • будь-яке світло краще розташовувати ліворуч або праворуч від об’єкта зйомки. Так картинка виходить виразніше та об’ємніше, а об’єкт не буде занадто світлим або темним.

Стабілізація

Є декілька способів стабілізувати камеру/телефон;

  • найнадійніший та найпростіший — поставити камеру на штатив (телефон теж можна — потрібен також фіксатор для телефону);
  • стедікам/електронний стабілізатор — для більш просунутих операторів, бо вимагає тонких налаштувань для гарної стабілізації;
  • якщо немає можливості, можна тримати камеру руками (лівою як правило знизу, маючи доступ до фокусування на об’єктиві, а правою збоку, щоб мати доступ до налаштувань та кнопки запису /телефон — обидві руки збоку). Важливий нюанс — притиснути лікті до тіла, щоб зменшити коливання.

Налаштування

Чим більше контролю над камерою ми маємо, тим кращим вийде відео. Базові налаштування для відео — розширення (1080р) та кількість кадрів у секунду — (24к/с). Якщо буде 25/30/60, великої різниці не буде. Також, якщо буде 720р (краще зняти так, аніж не зняти взагалі).

Діафрагму, ісо та shutter налаштовуємо відповідно до умов. Наприклад, на вулиці важливо, щоб картинка не була засвітла, а у приміщенні — затемна (можна зробити ісо 800 та діафрагму якомога меншу — 1.4/1.8/2.8/3.5 — наскільки дозволяє об’єктив. У телефоні, як правило, таких налаштувань немає.

Поведінка

Недооцінений аспект, але якщо все зробити правильно у попередніх пунктах, а тут — ні, ваші зусилля будуть марними.

Після того, як натиснемо кнопку “Запис”, самі маємо видавати якнайменше звуку, особливо якщо пишемо його на камеру. Це означає, що ми нічого не кажемо герою (крім ситуацій, коли треба задати питання), не використовуємо вигуки, коли відповідають на камеру, а також не перемикаємо нічого кнопками, не зумимо під час відповіді.

Не робимо нічого, щоб завадило якісно та без поміх записати чітку відповідь. Якщо знімаємо на смартфон — переводимо у авіарежим. І під час зйомок смартфон не має видавати звуки та вібрацію.

Роман Скрипник, відеоментор Агенції локальних медіа “Або”

Читайте також:

Як створити канал видання на YouTube та що з ним робити далі

Відео на Facebook — must have для онлайн-медіа

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах