6 речей, які варто знати перед запуском власного інтернет-видання

Щоб не закрити його через півроку

На початку квітня Тернопільський прес-клуб запросив нашу менторку Лєру Лауду виступити перед редакторами та журналістами 10 місцевих газет.

Усі вони — за крок від запуску власних інтернет-видань. Тому ми вирішили чесно і безжально розповісти, як зміниться їхнє життя після появи сайту (кардинально) і з якими проблемами редакція, найбільш ймовірно, зіштовхнеться.

Ділимося головними тезами. Всі вони — це реальний досвід екс-комунальних редакцій, які стали частиною мережі The City.

1. Обсяги роботи зростають у 2–3 рази. Усвідомте це

Якщо хочете робити сайт не для галочки, а боротися за аудиторію та заробляти, маєте оновлюватися щонайменше три-п’ять разів на день, опановувати нові формати, приділяти більше уваги до фото, відео, простим інфографікам та ілюстраціям. Верстка матеріалів та робота з соцмережах, без яких нікуди, теж забиратимуть чимало часу.

Роботи стане у два-три рази більше. Реально. Правда. Ми не жартуємо.

2. Заручіться підтримкою команди

Траплялися ситуації, коли редакцію на участь у нашому проекті подавали просто сам журналісти або сам редактор. Запуск сайту був винятково їхнім бажанням, попередньо не проговореним з командою.

І ось вони перемагають, починається підготовка до старту і… колапс. Решта команди не знала, що доведеться працювати настільки багато — починають саботувати завдання. Матеріали або не пишуть взагалі, або пишуть аби як. А з двох наших редакцій через звільнився майже увесь колектив — і терміново довелося шукати нових людей.

3. Мотивуйте колектив

Обсяги роботи зростають. А за додаткову роботу людям треба платити, інакше запал одних співробітників швидко згасне, а в інших — і не з’явиться. Якщо маєте фінансову подушку на бодай мінімальні доплати, є сенс інвестувати.

Грошей немає? Ок, тоді ваш сайт має почати максимально швидко заробляти. Знайдіть аргументи, які переконають кожного в команді вкласти бодай три місяці свого часу в новий проект.

Щойно з’являться перші кошти, розподіляйте їх на премії команді. Найміть в нового журналіста або комерційного менеджера, які працюватимуть суто на сайт.

4. Перерозподіліть обов’язки

Подумайте, як оптимізувати робочі процеси, спростити, відмовитися від неефективних — всього того, що у різних членів команди їсть багато часу, зусиль, але практичної користі приносить мало.

Повірте, такі процеси, “шкідливі робочі звички” і пожирачі часу є в кожного вашого співробітника. Виявте їх і усуньте.

5. Визначте цілі на квартал, півроку, рік

Не запускайте інтернет-видання «бо у всіх є», «час вимагає», «нехай собі буде». Це дорога в нікуди. Сайт має заробляти, а для того, щоб він заробляв — потрібно наростити постійну аудиторію і системно займатися продажами реклами.

Визначте для себе цифри по охопленню, на які ви маєте вийти через три місяці, півроку, рік. Зафіксуйте. Роздрукуйте і повісьте на стіну. Проваліться крізь землю, але витягніть їх. Не виходить — вигадуйте нові способи, шукайте ідеї, але досягніть потрібного показника.

Підрахуйте, скільки сайт має приносити, щоб робота над ним мала сенс. Далі визначіться, скільки і яких рекламних форматів ви маєте продавати на місяць. І на чому ще можна заробляти.

Зафіксуйте цифри. Роздрукуйте і повісьте на стіну. Проваліться крізь землю, але витягніть їх.

6. Не бійтеся змін

Якщо ваша газета досі називається «Вісті міста М», не називайте сайт так само. «Але ж цю назву в місті всі знають! Це бренд!», — скажете ви. Так. Але сайт орієнтовано на молодшу аудиторію. Вона мислить інакше, діє інакше, інакше споживає інформацію. І повірте, їй не захочеться фанатом сторінки «Вісті Ямпільщини», бо це щось дуже раритетне, з минулого.

Створюйте нові продукти. Модні продукти. Не бійте незвичних, на перший погляд, назв. У Коломиї є міське інтернет-видання Глузд, у Сумах — Цукр, у Франківську Куфер і Сотка.

Якщо місто невелике, зробити там новий продукт впізнаваним — справа вкрай легка. Місцевих дуже надихне і викличе цікавість поява у місті чогось нового і сучасного.

Позиціонуйте інтернет-видання як новий медіапродукт вашої газети. Лишіть пр оце згадку у футері чи шапці сайту, на сторінці про проект.

І це ще не всі помилки, проблеми і складнощі, які вас чекають. Тут ми розповідали про, а тут — про.

P.S. Взагалі-то попереду вас чекає більше пасток і складнощів. Але всі їх реально подолати. Читайте наш блог, Facebook-сторінку і розсилку регулярно — і це стане ще простіше.

--

--

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах