5 факапів, яких можна уникнути, створюючи спільноти у Viber і Telegram для медіа

Експеримент Агенції Або і мережі The City

П’ять редакцій мережі The City взяли участь у Telegram|Viber-challenge і вперше створили спільноти для своєї аудиторії у цих месенджерах. Як вони їх розвивали, скільки набрали підписників за тиждень і яких помилок радять не допускати — у цьому блозі.

🤦‍♀️ Однотипний контент

На старті кожна редакція отримала від ментора концепцію спільноти, яку ми хотіли відтестувати, з різними типами контенту. І мінімальний показник по аудиторії у 100 людей.

Viber|Корисна Шостка (265 учасників)

Telegram|Корисний Бар (111 учасників)

Тільки найкорисніше. Основний контент — підводка + лінк на текст з сайту або картинка. Попереджаємо про відключення, аварії, ділимося корисними контактами служб, бажаємо доброго ранку і даємо корисний текст на ранок, пояснюємо політичні та владні рішення, нагадуємо про дати. Робимо підбірки корисних матеріалів.

Telegram|Критичний переяславець (123 учасники)

Неформальна спільнота. Підводкою до матеріалу виступає коментар від типового жителя міста, який вічно все критикує, всім невдоволений і який завжди може скрізь знайти «зраду» + лінк на матеріал (актуальні і «вічнозелені» з сайту).

Viber|Цікаве Сватове (191 учасник)

Розважальний контент. Переупаковуємо тести у опитування, з коротким лінком на повний тест на сайті. Максимальна взаємодія з аудиторією.

Telegram|Що скаже Гадяч: опитування (34 учасники)

Канал з опитуваннями, в підводках лінк на матеріал. Робимо опитування до кожного нового матеріалу, під свіжими матеріалами заклик проголосувати, наприклад: А ви підтримуєте рішення міськради відкласти ремонт парку на рік? Проголосуйте у нашому опитуванні у Telegram-спільноті Що скаже Гадяч.

Але жодна з концепцій у чистому вигляді не витримала більше двох днів. У спільнотах з’явилися різні пости — і це їх, насправді, оживило. В локальних медіа не варто обмежувати контент і варто підбирати його формат ситуативно.

“Як на мене, було б круто поєднувати усі концепції, причому робити це не лише локально, а й подавати загальноукраїнські новини. Продовжу вести канал й надалі, але, мабуть таки буду поєднувати концепції з анархією”, — вважає редакторка БарNews.Сity Ірина Рудик-Мала.

🤦‍♀️ Хаос і відсутність правил

На старті кожна редакція мала написати перший пост і закріпити його. У ньому треба по-людськи і лаконічно пояснити, що це за спільнота, чим вона буде наповнюватися і закликати запрошувати до цієї спільноти друзів.

Якщо у Telegram користувачі могли взаємодіяти з контентом через інтерактивні кнопки, то у Viber є можливість дозволити користувачам відправляти у чат повідомлення. Це може стати фатальною помилкою.

Учасники можуть перетворити вашу спільноту на філіал пекла зі спамом і рекламою. Це дратує і змушує людей відписуватися. Або закрийте можливість писати (така опція є), або постійно модеруйте повідомлення у чаті.

“Ми створили групу у Viber, почали усіх додавати, якось швидко назбирали людей. Але не розробили правила групи: люди одразу почали кидати рекламу, а це багатьом не подобається”, — каже редакторка ШосткаNews.Сity Вікторія Горшкова.

🤦‍♀️ Несистемне оновлення

Мінімальна кількість оновлень для кожної спільноти на день теж обговорювалася. Ми визначили, що це має бути 3–5 постів на день, щоб не дратувати людей постійними сповіщеннями.

На відміну від Facebook, куди редактори публікують матеріали вже на автоматі, команди забували оновлювати спільноту в месенджері. Інколи пости не з’являлися цілий день. Не треба так.

“По кількості людей — як для тижня результат нормальний, бо це теж наша аудиторія. Звісно, хотілося би більше. Але не все одразу, ми ж за лояльних читачів. Виявилося, що у Viber не дуже зручно постити тексти. Але то не катастрофічно. Вестиму далі, бо якщо вже почали, то чого його кидати. Але над форматами треба попрацювати”, — ділиться редакторка Сватове.City Ольга Яцина.

🤦‍♀️Невдалий вибір месенджера

Це вважають факапом дві команди, які запустили спільноти у Telegram.

“Це моя стратегічна помилка. Переважна більшість гадячан користується Viber, і потрібно було робити групу там. Тому що банально чимало людей просто не зареєстовані у Telegram. Хоча були й такі, що спеціально зареєструвалися. Зараз на наш канал підписані всього 34 людини. Але закидати канал не збираємося”, — каже Надія Страшко, редакторка Гадяч.City.

“Щодо того, де краще вести групу — на Viber чи у Telegram, то, мабуть таки треба було обирати перше. Я більше сама більше Viber користуюся, хоча, з іншого боку, Telegram не так напрягає. І зараз спостерігаю нові реєстрації знайомих тут. Тобто, у нього, навіть у невеликих містах, є майбутнє. Зараз у нас 111 підписників, але 95% — запрошені мною”, — підтверджує Ірина Рудик-Мала.

🤦‍♀️Забути про просування

Важливою частиною експерименту було спробувати різні способи, щоб залучити аудиторію в новий канал.

  • Лінк на спільноту під свіжими матеріалами із закликом підписатися. Наприклад, з формулюванням «Впевнений, що чудово знаєш рідне місто? Приєднуйся до групи «Цікаве Сватове» у Telegram і перевір»
  • Пости про створення каналу у групах, на сторінці видання, на особистих сторінках журналістів (з різними підводками) у Facebook та Instagram, а також в локальних чатах в цьому месенджері — після публікації п’яти перших постів у спільноті
  • Адмін має можливість додати частину людей з особистих контактів (локальних).

Несистемність оновлення каналів була у зв’язці із несистемністю їхнього просування. Більшість каналів швидко набрали першу сотню учасників і “застрягли” на цій цифрі.

Читайте також:

Як налаштувати Telegram-бот за три хвилини: проста інструкція

Шерінг до групи на Facebook: як правильно

Чекліст для редактора. 7 речей, які ви можете зробити зі сторінкою у Facebook. Але ще не зробили

Гаяне Авакян, менторка Агенції розвитку локальних медіа Або

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах