5 базових інструментів, щоб писати про закупівлі

Публічні закупівлі — невичерпне джерело ідей для матеріалів. Ми зібрали для вас 5 базових сервісів, які допоможуть розслідувати, що купують бюджетні організації і державні та комунальні підприємства за кошти платників податків.

Ризик-індикатори DOZORRO

На сторінці кожної закупівлі в Prozorro можна перейти на її сторінку на DOZORRO — просто клікніть кнопку з логотипом. Якщо закупівля має ознаки, що можуть свідчити про порушення, на її сторінці в DOZORRO буде графа з ризиками. Чим їх більше, тим вища ймовірність, що з процедурою щось не так і варто її дослідити.

Також за ризиками на порталі можна шукати. Наприклад, якщо вас цікавлять закупівлі зі змовами, ви можете обрати фільтр за ризиками «YouControl: зв’язки учасників» та «YouControl: зв’язки організатора з учасниками». Або, якщо досліджуєте закупівлі певного замовника, ввести його назву у фільтрі «Замовник» та обрати у фільтрі «Ризики» «Шукати будь-який з ризиків».

Clarity Project

Його головна перевага — зручний, порівняно з іншими сервісами аналізу закупівель, інтерфейс. Однак, якщо вам потрібно провести глибоке дослідження або подивитися загальні показники щодо закупівель (наприклад, порівняти закупівлі різних ОДА та усіх замовників, що їм підпорядковані), варто витратити трохи часу і розібратися з публічним модулем аналітики BI Prozorro. У пригоді стануть інструкції.

Бабуся

Також за посередництва Бабусі можна перевірити чи не сперечалася в суді юрособа з контролюючим органом, наприклад Держаудитслужбою. Такі спори замовника чи учасника, в яких виграла Держаудитслужба, означають, що він вже вдавався до порушень під час закупівель.

007

007 дозволяє простежити рух коштів. Сервіс має максимально зрозумілий інтерфейс і простий пошук за фільтрами.

Opendatabot

Окрім того, професійний акаунт Opendatabot взагалі платний. Але сервіс дає безкоштовний доступ журналістам.

Усі інструменти для аналізу публічних закупівель, що існують зараз, можна переглянути на сайті проєкту DOZORRO громадської організації Transparency International Ukraine.

Поради для регіональних редакторів та журналістів

Поради для регіональних редакторів та журналістів