5 базових інструментів, щоб писати про закупівлі

Публічні закупівлі — невичерпне джерело ідей для матеріалів. Ми зібрали для вас 5 базових сервісів, які допоможуть розслідувати, що купують бюджетні організації і державні та комунальні підприємства за кошти платників податків.

Ризик-індикатори DOZORRO

Шукати закупівлі для аналізу дуже легко на сайті DOZORRO. Моніторинговий портал містить всю інформацію, що є в електронній системі закупівель Prozorro, і кілька додаткових можливостей. Зокрема, дуже зручні ризик-індикатори.

На сторінці кожної закупівлі в Prozorro можна перейти на її сторінку на DOZORRO — просто клікніть кнопку з логотипом. Якщо закупівля має ознаки, що можуть свідчити про порушення, на її сторінці в DOZORRO буде графа з ризиками. Чим їх більше, тим вища ймовірність, що з процедурою щось не так і варто її дослідити.

Також за ризиками на порталі можна шукати. Наприклад, якщо вас цікавлять закупівлі зі змовами, ви можете обрати фільтр за ризиками «YouControl: зв’язки учасників» та «YouControl: зв’язки організатора з учасниками». Або, якщо досліджуєте закупівлі певного замовника, ввести його назву у фільтрі «Замовник» та обрати у фільтрі «Ризики» «Шукати будь-який з ризиків».

Clarity Project

Цей інструмент буде корисним вже для аналізу закупівель: якщо ви хочете шукати за низкою чітких критеріїв або простежити зв’язки. Clarity — поєднує дані Prozorro з інформацією з інших відкритих джерел. Наприклад, реєстрів декларацій, ЄДР, реєстру заяв про відстрочення податкового боргу, реєстрів Державної фіскальної служби. Багато інформації зібрано щодо учасників.

Його головна перевага — зручний, порівняно з іншими сервісами аналізу закупівель, інтерфейс. Однак, якщо вам потрібно провести глибоке дослідження або подивитися загальні показники щодо закупівель (наприклад, порівняти закупівлі різних ОДА та усіх замовників, що їм підпорядковані), варто витратити трохи часу і розібратися з публічним модулем аналітики BI Prozorro. У пригоді стануть інструкції.

Бабуся

Бабуся — це зручний сервіс роботи з судовими рішеннями. Коли ви пишете про закупівлі, корисно перевіряти чи не фігурували учансники чи організаор в судових справах. Шукати напряму в реєстрах складно. А Бабуся допомагає зробити просто. Ще й дозволяє переглянути саму справу.

Також за посередництва Бабусі можна перевірити чи не сперечалася в суді юрособа з контролюючим органом, наприклад Держаудитслужбою. Такі спори замовника чи учасника, в яких виграла Держаудитслужба, означають, що він вже вдавався до порушень під час закупівель.

007

Іноді трапляється, що кошти за договором надсилають не тоді, коли мають за документами тендеру. Або взагалі надсилають не тій компанії, яка перемогла в торгах. Тому перевірка транзакцій за договором — важливий етап розслідування закупівлі.

007 дозволяє простежити рух коштів. Сервіс має максимально зрозумілий інтерфейс і простий пошук за фільтрами.

Opendatabot

Це платформа для роботи з 12 основними державними реєстрами. Буде корисна не тільки для матеріалів про закупівлі. Дозволяє швидко перевірити інформацію про компанію у мессенджері Facebook, Telegram, Viber або Skype.

Окрім того, професійний акаунт Opendatabot взагалі платний. Але сервіс дає безкоштовний доступ журналістам.

Усі інструменти для аналізу публічних закупівель, що існують зараз, можна переглянути на сайті проєкту DOZORRO громадської організації Transparency International Ukraine.

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах