4 типові помилки верстки, які майже гарантовано знайдете в районних газетах

Тернопільський прес-клуб запросив прочитати тренінг для редакцій районних газет. Тема — «Перезавантаження: як осучаснити газету малими зусиллями».

Про контент розповідала менторка «Або» Лєра Лауда, а про правила верстки — дизайнерка Ольга Павленко. Аналізували газети учасників і радили, що можна покращити в їхніх виданнях вже завтра.

В групі Адептів Білки знайдете відеозапис частини виступу Ольги про правила верстки, а тут — виступи двох учасників, які пояснюють помилки у верстці газет своїх колег.

А ось чотири найбільш типових для усіх помилок верстки:

1. Відсутність повітря на шпальтах. Це коли текст приліплений до фотографій, а між колонками мінімальні відступи. Шпальта виглядає збитою, переповненою, суцільним полотном.

Пам’ятайте: мінімальний відступ між текстом і фото або іншими елементами в межах одного матеріалу — одна базова лінія (тобто як відстань між рядками тексту). Але краще — більше.

Фото врізаються у текст, що критично погано. А ще забагато кольорів, кольорових плашок і фонів (про ці гріхи — нижче)

«Але ж повітря — це неекономно. У нас так багато інформації, вся не поміститься з цим вашим повітрям», — приблизно це казали учасники у відповідь на зауваження.

Так, але сучасні візуальні тренди диктують протилежне. Нині конкурентоздатним є лише той продукт, який привабливий візуально, стильний та зручний для користувача. І якщо старша аудиторія медіа невибаглива, то молодша — розбалувана естетикою Instagram, де все ідеально. І саме за молодшою аудиторією майбутнє ваших медіа. Тому слід відповідати її запитам.

Часто зекономити місце на шпальті допомагає проста інфографіка. Нею можна замінити довгі тексти-пояснення, списки, інструкції.

Текст “Спершу натисніть круглу кнопку, потім…” сприймається значно легше у вигляді візуальної інструкції. Слайд із презентації ольги Павленко

Додати повітря і прибрати візуальний шум можна відмовившись від ліній-відбивок між текстами. Цей елемент — взагалі минуле, і в сучасних газетах не використовується.

2. Однакові шрифти і для редакційних, і для рекламних текстів. Коли ви продаєте рекламу, ви просто здаєте в оренду площу в газеті. Рекламні матеріали — не редакційні, і вам потрібно від них відмежуватися. А ще допомогти читачам легко відрізняти перше від другого.

3. Забагато стилів оформлення текстів. Стиль — це набір шрифтів та варіацій їх використання на шпальті. Цих варіацій не має бути забагато.

В газеті на всіх шпальтах має використовуватися єдиний шрифт для основних матеріалів, ще один один — для доверсток, додаткової інформації або врізів. Раніше газети друкували 8 кеглем, зараз є тренд до його збільшення — використовують здебільшого 9–9,5.

Медіа конкурують з естетикою Instagram. І не мають права поступатися. Слайд із презентації Лєри Лауди

Для оформлення заголовків слід теж обрати два шрифти: один для основних матеріалів, інший для другорядних і додаткових.

І ви помиляєтеся, якщо думаєте, що двох шрифтів замало — можна використовувати в заголовках різний кегль цих шрифтів і різне накреслення (звичайне, жирне, світле), вузьке або типове.

4. Забагато кольорів. «Ми ж платимо за колір, хочеться на повну», — так пояснили розмаїття кольорів на першій та останній шпальтах кілька редакторів-учасників тренінгу. Але більше не означає краще.

Чорний, білий і один-два допоміжні кольори для елементів шпальти — це максимум, який можна собі дозволити, щоб виглядати стильно, а не «по-багатому».

Ось так не треба. Забагато кольорів, які розфокусовують

І забудьте про градієнт (перетікання одного кольору в інший) та тіні. Це теж не в тренді і лише псує вигляд сторінки. Як і зайві плашки (кольоровий фон), рамки, лінії-розділювачі. Чим менше візуального шуму, тим краще.

Також Ольга радить прочитати книгу «100 головних принципів дизайну» С’юзан Вейншенк, щоб зрозуміти базові принципу дизайну.

А за натхненням — ходити на сайт Європейської газетної премії за кращий дизайн.

Данська газета Politiken, слайд із презентації Ольги Павленко

І пам’ятайте, що не обов’язково вигадувати велосипед. Гляньте, як виглядає верстка у світових виданнях. Там над розміщенням кожного елементу, його виглядом і структурою чаклували професіонали. Запозичте окремі ідеї. Спростіть. Адаптуйте під себе.

Нагадуємо, якось ментор Агенції «Або» Олександр Білінський розповідав, що можна запозичити з естонських газет.

А редакторка сайту Петропавлівка.City писала про чотири концепції видань, з якими ознайомилася під час поїздки до Німеччини.

І остання — якщо хочете запросити нас з майстер-класом у свою редакцію або на захід для журналістів, просто напишіть у приват на Facebook.

Читайте також:

Лєра Лауда, менторка Агенції розвитку локальних медіа «Або»

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook, тижневу розсилку від Білки і приєднуйтеся до групи її Адептів. Там ми ділимося корисними лайфхаками для регіональних редакцій!

--

--

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах