4 типові помилки верстки, які майже гарантовано знайдете в районних газетах

Тернопільський прес-клуб запросив прочитати тренінг для редакцій районних газет. Тема — «Перезавантаження: як осучаснити газету малими зусиллями».

Про контент розповідала менторка «Або» Лєра Лауда, а про правила верстки — дизайнерка Ольга Павленко. Аналізували газети учасників і радили, що можна покращити в їхніх виданнях вже завтра.

В групі Адептів Білки знайдете відеозапис частини виступу Ольги про правила верстки, а тут — виступи двох учасників, які пояснюють помилки у верстці газет своїх колег.

А ось чотири найбільш типових для усіх помилок верстки:

1. Відсутність повітря на шпальтах. Це коли текст приліплений до фотографій, а між колонками мінімальні відступи. Шпальта виглядає збитою, переповненою, суцільним полотном.

Пам’ятайте: мінімальний відступ між текстом і фото або іншими елементами в межах одного матеріалу — одна базова лінія (тобто як відстань між рядками тексту). Але краще — більше.

Фото врізаються у текст, що критично погано. А ще забагато кольорів, кольорових плашок і фонів (про ці гріхи — нижче)

«Але ж повітря — це неекономно. У нас так багато інформації, вся не поміститься з цим вашим повітрям», — приблизно це казали учасники у відповідь на зауваження.

Так, але сучасні візуальні тренди диктують протилежне. Нині конкурентоздатним є лише той продукт, який привабливий візуально, стильний та зручний для користувача. І якщо старша аудиторія медіа невибаглива, то молодша — розбалувана естетикою Instagram, де все ідеально. І саме за молодшою аудиторією майбутнє ваших медіа. Тому слід відповідати її запитам.

Часто зекономити місце на шпальті допомагає проста інфографіка. Нею можна замінити довгі тексти-пояснення, списки, інструкції.

Текст “Спершу натисніть круглу кнопку, потім…” сприймається значно легше у вигляді візуальної інструкції. Слайд із презентації ольги Павленко

Додати повітря і прибрати візуальний шум можна відмовившись від ліній-відбивок між текстами. Цей елемент — взагалі минуле, і в сучасних газетах не використовується.

2. Однакові шрифти і для редакційних, і для рекламних текстів. Коли ви продаєте рекламу, ви просто здаєте в оренду площу в газеті. Рекламні матеріали — не редакційні, і вам потрібно від них відмежуватися. А ще допомогти читачам легко відрізняти перше від другого.

3. Забагато стилів оформлення текстів. Стиль — це набір шрифтів та варіацій їх використання на шпальті. Цих варіацій не має бути забагато.

В газеті на всіх шпальтах має використовуватися єдиний шрифт для основних матеріалів, ще один один — для доверсток, додаткової інформації або врізів. Раніше газети друкували 8 кеглем, зараз є тренд до його збільшення — використовують здебільшого 9–9,5.

Медіа конкурують з естетикою Instagram. І не мають права поступатися. Слайд із презентації Лєри Лауди

Для оформлення заголовків слід теж обрати два шрифти: один для основних матеріалів, інший для другорядних і додаткових.

І ви помиляєтеся, якщо думаєте, що двох шрифтів замало — можна використовувати в заголовках різний кегль цих шрифтів і різне накреслення (звичайне, жирне, світле), вузьке або типове.

4. Забагато кольорів. «Ми ж платимо за колір, хочеться на повну», — так пояснили розмаїття кольорів на першій та останній шпальтах кілька редакторів-учасників тренінгу. Але більше не означає краще.

Чорний, білий і один-два допоміжні кольори для елементів шпальти — це максимум, який можна собі дозволити, щоб виглядати стильно, а не «по-багатому».

Ось так не треба. Забагато кольорів, які розфокусовують

І забудьте про градієнт (перетікання одного кольору в інший) та тіні. Це теж не в тренді і лише псує вигляд сторінки. Як і зайві плашки (кольоровий фон), рамки, лінії-розділювачі. Чим менше візуального шуму, тим краще.

Також Ольга радить прочитати книгу «100 головних принципів дизайну» С’юзан Вейншенк, щоб зрозуміти базові принципу дизайну.

А за натхненням — ходити на сайт Європейської газетної премії за кращий дизайн.

Данська газета Politiken, слайд із презентації Ольги Павленко

І пам’ятайте, що не обов’язково вигадувати велосипед. Гляньте, як виглядає верстка у світових виданнях. Там над розміщенням кожного елементу, його виглядом і структурою чаклували професіонали. Запозичте окремі ідеї. Спростіть. Адаптуйте під себе.

Нагадуємо, якось ментор Агенції «Або» Олександр Білінський розповідав, що можна запозичити з естонських газет.

А редакторка сайту Петропавлівка.City писала про чотири концепції видань, з якими ознайомилася під час поїздки до Німеччини.

І остання — якщо хочете запросити нас з майстер-класом у свою редакцію або на захід для журналістів, просто напишіть у приват на Facebook.

Читайте також:

Лєра Лауда, менторка Агенції розвитку локальних медіа «Або»

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook, тижневу розсилку від Білки і приєднуйтеся до групи її Адептів. Там ми ділимося корисними лайфхаками для регіональних редакцій!

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах