Як писати заголовки: три поради ледачим і тим, у кого завжди горить дедлайн

Зробіть редактора щасливим

Головний біль. Те, до чого майже ніхто «не має хисту». Те, що відкладають на останній момент, потім пишуть абищо і перекидають головному редактору (у нього ж виходить краще!). Це все про заголовки.

Про ту частину статті, на яку журналісти, зазвичай, витрачають найменше зусиль, хоча вона має ледь не найбільше значення.

В інтернеті є багато текстів, як писати заголовки. Наприклад, цей і цей. Вони усі розумні та корисні, але після прочитання не виникає відчуття, що: ось воно, еврика, відтепер все буде інакше!

Ми ж спробуємо дати прості поради для використання в польових умовах. Стосуватися вони будуть в основному заголовків для новин.

Звісно, є купа нюансів, які потрібно враховувати: специфіка видання, його стилістика, максимально дозволена редакційними правилами кількість слів чи знаків тощо.

Та в будь-якому разі заголовок має бути таким, щоб на нього захотілось клікнути.

Виділіть усе цікаве жирним шрифтом

Немає нічого гіршого, ніж загальні заголовки. На кшталт: «У Будинку культури пройшов концерт до дня захисників Вітчизни». В назву вашої статті варто винести якусь деталь. Бажано найцікавішу.

Якщо цікавих деталей немає (співчуваємо), треба подумати чи потрібно такий текст взагалі публікувати. Якщо деталь одна — все просто. А якщо їх багато — потрібно вибрати щось одне.

Непогано для цього працює такий лайфхак: виділіть жирним шрифтом у тексті все те, що викликає емоції. Це можуть бути цитата, факт, цифра, спостереження. Придивіться до кожної з них, зважте, яка «б’є» сильніше і обіграйте її у заголовку.

Наприклад: «На концерті до дня захисників Вітчизни найбільше грамот вручили жінці».

Що? Де? Коли?

Основи журналістики — список питань, відповідь на які має бути вновині: Хто? Що? Де? Коли? Чому? Як?

Швидко зробити непоганий заголовок можна, використавши у ньому одне з цих питань. Але не будьте аж занадто банальними. І не забувайте про деталі.

Ось кілька прикладів нашвидкоруч:

  • Хто з учасників ДТП в центрі міста перевищив швидкість. Версія свідків
  • Що мер сказав, коли один із депутатів на сесії закликав його піти у відставку
  • Де у місті встановлять150 нових LED-ліхтарів
  • Коли школярі району підуть на літні канікули, якщо карантин продовжать ще на два тижні
  • Чому власник торгівельного центру «Лілея» не зробив пандус на вході
  • Як троє місцевих студентів придумали флешмоб, який захопив Facebook

До речі, ставити знаки питання у таких заголовках не потрібно. Нехай читач розуміє, що стаття містить відповідь на питання, а не пусту риторику і роздуми.

Написати десять «поганих» заголовків

Це найдієвійший лайфхак. Він дуже простий. Берете і пишете один за одним десять заголовків.

Не намагайтесь вичавити з себе щось геніальне. Пишіть, що виходить. Це такий собі брейнсторм.

Перші три заголовки майже завжди шлак. А от вже п’ятий чи сьомий варіант може бути тим самим «бінго!». На все піде хвилин п’ять часу, але результат може перевершити ваші очікування.

Якщо вам подобається кілька варіантів назви і ви не можете обрати кращий з-поміж них, просто залиште усі. Вашому редактору це сподобається набагато більше, ніж ніяке абищо, яке так часто стоїть зверху чергового матеріалу.

А ось ще два наші тексти по темі:

Євгеній Фролов, ментор Агенції розвитку локальних медіа «Або»

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook, тижневу розсилку від Білки та Telegram-канал МедіаЛапки. Там ми ділимося корисними лайфхаками для регіональних редакцій.

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах