Як написати статтю-портрет: кого обрати героєм і про що розпитувати

Є чотири основні групи персонажів

Оберіть героя

Ним може стати майже будь-хто. Але регіональні медіа часто орієнтуються на такий пунктик, як «заслуженість». Тому пишуть про художників, поетів, керівників ансамблів самодіяльності. Це також непогано, але так роблять усі.

  • Знаменитості. Тобто будь-які люди, які відомі значній частині вашої аудиторії. Звісно, слово «знаменитість» у невеликому місті можна вживати лише умовно. Таким є, наприклад, директор місцевої школи чи популярна у районі весільна тамада. Перегляди тексту забезпечить ефект «спільного знайомого». А якщо напишете про когось такого, чиє ім’я часто гуглять, стаття буде набирати перегляди ще багато років після публікації.
  • Герої. Цей тип персонажів можна охарактеризувати як «спільна гордість всього міста/району». Солдат, який повернувся зі Сходу з пораненнями та медалями. Пожежник, який витягнув з вогню дитину. Молодий місцевий боксер, який став чемпіоном України у своїй категорії. Досвід показує, що люди охоче діляться посиланнями на такі публікації у Facebook. Мовляв: дивіться, який у мене земляк!
  • Успішні. Головна відмінність цієї групи героїв від інших — вони мають надихати. Сюди найкраще вписуються місцеві бізнесмени, які змогли і у яких все вийшло. Але розповідаючи про власника майстерні з пошиття піжам-кігурумі, пишіть в першу чергу про нього самого, а не про його виробництво. Ми ж бо готуємо статтю-портрет, а не кейс.
  • Драматичні персонажі. Потенційно це найбільший і найбільш цікавий пласт потенційних героїв ваших публікацій. Тут головне — наявність історії, конфлікту, драми. Якщо добре постаратись, випитати щось подібне можна майже у кожного. Чому не написати про прибиральницю у місцевій школі, яка в дитинстві постійно прогулювала уроки, бо її батьки пиячили. Про продавчиню з місцевого ринку, у якої десь вдома лежить забутим червоний диплом філфаку. Про далекобійника, заробітчанина, людину з інвалідністю. Такі герої ближче до аудиторії і зрозуміліші вашому читачу, ніж хтось із «заслужених».

Час розмови

Домовляючись з вашим героєм про зустріч, одразу обговоріть те, що вона не буде короткотривалою. Щоб розкрити людину потрібно мінімум години дві. Краще — три-чотири.

Місце зустрічі

Найкращий варіант — зустрічатись на території вашого героя. В нього вдома, на його робочому місці, або хоча б там, де він сам полюбляє проводити час. По-перше, це допоможе вашому співрозмовнику розслабитись, по-друге — дозволить вам зібрати про нього більше інформації. Пишете про коваля — зустрічайтесь у кузні, про тренера — на стадіоні.

Про що розпитувати

Людина — це рух. Тому, щоб розповісти про неї, найкраще наповнити текст конкретними випадками з її життя. Випитуйте історії. Схопившись в розмові за щось цікаве, починайте розпитувати деталі.

Не зупиняйте розмови поки…

Продовжуйте говорити із вашим героєм до тих пір, поки ви не відчуєте, що у вас є заголовок. А ще краще — кілька заголовків.

--

--

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах