Як ми спитали про повернення праху Нестора Махна та що з цього вийшло. Кейс Гуляйполе.City

Історія про те, як одне запитання локального медіа підірвало український та російський інфопростір

«Друга хвиля всім покаже» — девіз нового сезону Редакційних батлів Агенції розвитку локальних медіа “Або”. Ми у тій самій другій хвилі, яким Агенція дає завдання для виконання. Одним з таких стало інтерв’ю з головою райдержадміністрації або міської ради.

Домовились про розмову з головою Гуляйпільської РДА Олександром Іщенком. Напередодні думали над актуальними питаннями. Хоча за ними ходити далеко не треба: закриття міської лікарні, екологія, дороги. І начебто вже все узгодили з головним редактором Тетяною Великою, коли на думку спала ідея — спитати про перевезення праху Нестора Махна в Гуляйполе. Зараз він похований у колумбарії Паризького кладовища Пер-Лашез. На це питання особливо не ставили, але вийшло навпаки.

Вперше про повернення праху Махна спитали у наукового співробітника Гуляйпільського районного краєзнавчого музею Юрія Міщенка ще у 2017 році. Відштовхувались від сюжету телеканалу ICTV, де журналіст Веніамін Трубачов розповів, що термін оплати скрині у колумбарії завершується у 2018 році. Щоб зрозуміти, чи все вірно та звідки у журналіста така інформація, телефонували на ICTV. Отримали тому підтвердження.

Питання перевезення праху Нестора Махна підхопила міська влада. Після цього було ще дві публікації у газеті «Голос Гуляйпілля» та на сайті Гуляйполе.City. Провели опитування серед місцевих жителів та гуляйпільських істориків, краєзнавців у 2018 році. А ось матеріал про доцільність повернення праху Нестора Махна у Гуляйполе, який також написали у 2018 році. Тоді міський голова Сергій Ярмак відповів, що за його інформацією, французькі анархісти мають намір довічно оплатити оренду місця на кладовищі, щоб Махно там і залишився.

Повернулись до теми у 2019-му. На інтерв’ю Олександр Іщенко сказав одну фразу: «Є заява внучатого племінника Нестора Махна щодо повернення на батьківщину праху його предка». Цю тему винесли у заголовок.

Ми здали матеріал, проаналізували відгуки читачів щодо інтерв’ю та подумали, що на цьому все. Але помились. Слова голови Гуляйпільської РДА про те, що родич Нестора Махна погоджується на перевезення праху у Гуляйполе, перепостили 86 ЗМІ. Це лише ті, які ми нарахували.

Все почалось із місцевих запорізьких видань, а далі новину підхопили “Новое Время”, “Дзеркало тижня”, “Сегодня”, РБК, УНН, “Буквы”, “Фокус” і не тільки. ТСН зробила новинний сюжет на тему повернення праху Нестора Махна в Гуляйполе, а у програмі «Ранок у великому місті» на ICTV аналізували, чому ж варто повернути прах ватажка анархічного руху в Україну. Серед російських видань новина теж викликала ажіотаж — на одному з ресурсів ми побачили майже 200 коментарів.

Якщо спитаєте, чому ж саме сьогодні новина стала резонансною? Були публікації і раніше, але їх так не постили. То знайте, нам це також цікаво. Єдине, що ми остаточно зрозуміли — треба питати. Навіть, якщо вже три роки поспіль писали про це. Бо хто його знає, що вам скажуть, та як «зайде» ця відповідь у інфопростір.

Лілія Біла, редакторка Гуляйполе.City

Читайте також:

Як та навіщо перетворити особистий профіль на офіційну сторінку видання у Facebook

Як перетворити конкурс «Людина року» на вагому для міста подію: покрокова інструкція

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах

More from Агенція медійного росту "Або"