Як медіа (навіть локальному) побудувати кореспондентську мережу: покрокова інструкція

Керівниця регіональної редакції «Сьогодні», каналів «Україна» та «Україна 24» Юлія Сухаревська ділиться лайфхаками

На співбесіді HR-директорка Медіагрупи «Україна» запитала мене: «Що будете робити, якщо вам оперативно треба знайти власкора у Харкові?» Це було шість років тому. «Ну, я знаю двох журналістів на «АТН», одного на «Simon», з кореспонденткою СТБ була на навчанні у Польщі, може, вона когось порадить. У Харків також переїхали кілька моїх колишніх колег з Луганська. І, звичайно, напишу пост на своїх сторінках у соцмережах», — не вагаючись відповіла я.

З того часу мій кадровий резерв значно поповнився, маю безліч знайомих журналістів і стрімерів у регіонах, називаю себе амбасадором локальних медіа. І працюю з редакцією мрії, яку будую за принципами ком’юніті. Звичайно, цей час приніс і непорозуміння, коли не сподобалися одне одному, коли хтось втомився, хтось змінив сферу діяльності, хтось так і не виріс до повноцінного власкора, комусь було некомфортно зі мною як керівницею.

Але Facebook, як і раніше, найкраще рекрутингове агентство.

Та я впевнена, що виграє те медіа, яке невтомно будує власну екосистему: розгалужену кореспондентську мережу (навіть обласного рівня) та ядро активної цільової аудиторії. Усі учасники екосистеми — потенційні носії ексклюзивних тем і виробники оперативного, а часом і вірусного контенту.

Теми є там, де є небайдужий зацікавлений власкор.

Регіональна редакція каналів «Україна», «Україна 24» націлена на соціалку. Це сфера журналістики, яка бореться з системою, якій плювати на людину та її особисті проблеми.

Ми першими зайшли в реанімацію до дворічного Павлика, який боровся з коронавірусом і підтримали вінницьких лікарів, які не відходили від свого надскладного пацієнта. Після нашого сюжету зупинили будівництво магазину депутатки в так званому будинку Сковороди на Харківщині. На човні рятували жителів підтоплених чернівецьких сіл і показували катастрофічні наслідки руйнівної стихії. Розслідували хитрі земельні оборудки. Вривалися в будинки для психічнохворих, де персонал знущався над підопічним.

  • Цей досвід може бути корисним локальним редакціям, особливо в рамках децентралізації, коли медіа може будуватися навколо громади і в інтересах громади. У нагоді стануть музейні працівники, вчителі, студенти заочних відділень, поштарі, секретарі сільрад, колишні дільничні — ба будь-хто, кому цікаво шукати історії.
  • Фрілансерів і власкорів на першому етапі вчіть шукати місцеві теми, фокусуватися на інфоприводі, розуміти, що цікаво аудиторії.
  • Не оцінюйте відразу за текстами, давайте шанс.
  • Потім переходьте до другого етапу, коли кореспондент попередньо ретельно проговорює з редактором синопсис майбутнього матеріалу. Саме небайдужість редактора і його влучні уточнення допоможуть журналісту-початківцю в «полі» — якісно збирати й перевіряти факти.
  • Аж потім переходьте до моєї улюбленої теми — сторітелінгу. Це коли зібраний фактаж стає завершеною історією. З логічною структурою, яскравою емоцією, небанальним героєм і легким письмом.
  • А ще з віддаленими співробітниками треба розмовляти щодня. Обирайте прийнятний для вас формат. Та власкори не повинні відчувати свою відірваність від «центру».

І постійно шукайте талановитих людей. Як це роблю я: власкори з Житомира, Чернігова, аґов!

Вам також буде цікаво:

10 порад локальним редакціям

Я на 2 месяца окунулся в работу региональных медиа на востоке Украины. И вот что понял

Юлія Сухаревська, керівниця регіональної редакції «Сьогодні», каналів «Україна», «Україна 24»

Поради для регіональних редакторів та журналістів

Поради для регіональних редакторів та журналістів