Як використовувати ШІ для створення контенту. Від ідей для статей до аналізу великих даних
Штучний інтелект як редактор тижня, згенеровані картинки до кампаній, аналіз даних google та написання “зелених” статей. Як в Агенції медійного росту “Або” використовують технології для креативу та автоматизації робочих процесів розповідає Digital Growth Manager Юлія Машута.
Хоч штучний інтелект й не нова технологія, але вона стала доступна буквально кожному тільки на початку 2023-го. А за кілька місяців з’явилося тисячі ресурсів, які дозволяють не тільки перекласти робочу рутину на ШІ, а й займатися творчістю.
Як писати тексти з чатом GPT
У квітні цього року, коли чат GPT став доступним для українців, я створила першу інструкцію для сайтів мережі з написання “зелених” статей за допомогою цієї мовної моделі ШІ. Тут описала роботи, що може виконувати чат, а також пояснення, як відноситься google до згенерованих статей.
Як ШІ допомагає з “зеленими статтями”
Під час медіабатлів серед редакцій The City — нашого гейміфікованого способу залучити журналістів пробувати нові формати та вчитися — одним з завдань було написати статтю за допомогою чату GPT. Потрібно було розробити структуру, включити в неї ключові слова, створити мета-заголовок та мета-опис.
Стаття Мариновані огірки з кетчупом “Чилі” та гірчицею на зиму, що була створена за допомогою ШІ, набрала понад 30 тис. переглядів. Звісно, цей текст не був повністю написаний чатом, це робота журналіста, який ще й локалізував матеріал — додав в текст рецептів тростянецької господині.
Загалом 18 редакцій створили 20 текстів. Редакція Дрогобич.City взяла тему подарунків та написала статтю “Корисні поради: Як обрати ідеальний подарунок для різних людей у вашому житті”.
“Як спілкуватися з ШІ? Не як з Гуглом. Точніше, трохи як з Гуглом, але більш людяним. Від того, якими словами спитати ШІ, такий і результат отримаєте. Можна просити уточнення та доопрацювання. Це збільшує унікальність тексту. А також — значно скорочує час і трохи розвантажує мізки”, — розповідає редакторка Дрогобич.City Лілія Пузанова.
Ось безплатні інструменти для створення текстів та персоналізованого пошуку:
- Chat GPT
- Bard
- Chat Bing
- SEO інструменти для написання мета-заголовків, мета-описів для статей
Chat GPT — редактор тижня. Як ШІ експериментував для медіа “Вечір”
В медіа “Вечір”, що пише про вечори українців, зробили експеримент — цілий тиждень ШІ підказував ідеї для текстів, генерував картинки.
Наприклад, ШІ за описом кінокритика Ігора Кромфа згенерував кадри фільмів, яких не існує.
Створив образи українських фантастичних істот за текстом книгооглядачки Ганни Улюри.
Він придумав експерименти журналістам, один з них — провести 5 вечорів без соцмереж. ШІ підказував, чим можна зайняти час ввечері, щоб провести його цікаво, творчо і відпочити від екрана смартфона.
“Думала, що після першого вечора попрошу відмінити експеримент: мені було дуже складно, прям ломка. Не спала всю ніч. Та далі до експерименту доєднався ШІ та придумав мені заняття. Всі домашні, бо хворіла. Але виявилось, що і в халаті та капцях можна робити щось реально круте: малювати картину руками, робити світлини у дзеркалі та пізнавати себе, зав’язавши очі”, — розказує журналістка медіа “Вечір” Ольга Бродська.
ШІ VS дизайнери. Як з’явилося зображення для медіакампанії #соняхи_героям
Штучний інтелект створив зображення, яке стало основою кампанії платформи пам’яті Меморіал до Дня пам’яті захисників України #Соняхи_героям.
Більше пів сотні людей поділилися під цим хештегом спогадами про військових. Символом акції став сонях, який уособлює загиблих українських захисників.
Команда довго шукала ілюстрацію, яка б передавала атмосферу спогадів та пам’яті. Фінальний варіант — сонях з синіми, жовтими та чорними пелюстками — згенерував штучний інтелект SDXL 1.0. Дизайнери доопрацювали зображення, щоб створити стиль для кампанії-вшанування.
Ось інструменти для генерації, редагування ілюстрацій
Відео перетворюється в текст. Як написати новину з ролика за пів години
Буквально за хвилини можна зробити текст з відео за допомогою додатка для транскрибування звуку в текст. Для цього потрібно встановити додаток у браузері Chrome та увійти у chat GPT. Біля кожного відео в youtube з’являється блок, де є вкладка з транскрибованим текстом та вкладка з підсумковим змістом відео. Наприклад, стаття Які права та умови отримання компенсації на житло. Відповіді на 12 найпоширеніших питань на платформі “Свій дім” була написала за цим відео, і це зайняло 30 хвилин часу журналіста.
Інструменти для транскрибування та підсумовування:
Аналіз великих даних. Як чат GPT аналізує таблиці та дає рекомендації
З появою можливості аналізувати файли, можна автоматизувати рутинні процеси, як от аналіз даних з Google Search Console, щоб зрозуміти, як сайт відображається в результатах пошуку Google і виявити можливості для поліпшення SEO. Для цього потрібно використовувати платну версію chat GPT. Вона коштує 20 доларів на місяць, і це невелика сума, бо значно допоможе автоматизувати вашу роботу. Щоб отримати рекомендації щодо поліпшення SEO сайту, треба завантажити дані для аналізу, а чат проаналізує ключові метрики, допоможе виявити тренди або важливі зміни в ефективності пошуку.
Ось приклад аналізу даних Google Search Consol сайту “Свої”. Для нього ми завантажили в chat GPT дані сторінок та пошукових запитів за серпень-вересень та жовтень-листопад 2023 року. Після цього написали таке завдання: проаналізуй дані з Google Search Consol, напиши сторінки та пошукові запити, на які потрібно звернути увагу. Напиши 20 сторінок, які потрібно оновлювати”. Ось які результати ми отримали:
Що потрібно враховувати при створенні контенту
В основі великої мовної моделі лежить механізм, за допомогою якого вона пов’язує слова і, ймовірно, їх значення. ШІ генерує повторювані твердження без реального розуміння, і, якщо даних не вистачає, з’являються так звані “галюцинації” — помилкові твердження чи видумані факти. Проблема в тому, що навіть коли ці системи помиляються лише в 10% випадків, ви не знаєте, які 10%. Тож всі потрібно ретельно перевіряти, бо відповідальність за достовірність тексту несе журналіст та редакція.
Наприклад, ви можете попросити ChatGPT написати текст із цитатами. Але часто саме ці цитати — «галюцинації» — як і назви наукових робіт, їх автори.
Штучний інтелект може спростити деякі редакційні процеси, але ось що потрібно враховувати в роботі з ним:
- він не завжди може відрізнити правду від брехні чи уникати упереджень, тексти можуть містити гендерні стереотипи, дискримінацію
- журналісти мають зобов’язання перевіряти текст, згенерований ШІ
- відповідальність за контент завжди лежить на авторі, навіть якщо використовується ШІ
- потрібно інформувати аудиторію про використання ШІ — вказувати в матеріалі цю інформацію і для картинок, і для згенерованих текстів
- не можна використовувати згенеровані зображення для новин
- варто перевіряти згенеровані тексти на оригінальність, наприклад, цим сервісом.
Журналістам варто вивчати, які можливості дають моделі штучного інтелекту. Чи замінить ШІ він маркетолога, чи замінить журналіста? Ви не конкуруєте наразі з ШІ. Треба пам’ятати, що ви як і раніше конкуруєте з людьми. І вас може замінити спеціаліст, який використовує штучний інтелект у своїй роботі.
Більше про роботу з текстами, можна почитати тут: Як ми метчили ChatGPT з локальними редакціями The City і що з цього вийшло. 5 порад для тих, хто теж хоче спробувати