Що я побачила в редакціях німецьких медіа: 4 видання та їхні концепції

Редактор сайту Петропавлівка.City Ірина Ситнік під час навчальної поїздки до Німеччини відвідала редакції місцевих газет, радіо та телебачення. Що вона побачила - розповідає у цьому блозі.

Kippe: глянцевий журнал для безхатьок

У Лейпцигу побувала в редакції незвичайного видання Kippe, яке пише про безхатьок, безробітних та людей у непростих життєвих ситуаціях.

Цей журнал не можна передплатити, матеріали ви не знайдете в інтернеті - Kippe можна придбати лише у безхатьків. Цей проект соціальний і допомагає їм заробляти.

Вони купують журнал за 1€, а продають за 2€. Райони міста чітко розподілені між розповсюджувачами, тож конфліктів не трапляється. А ще всі продавці укладають обов’язковий договір із виданням, однією з умов якого є: бути чистими, охайними і тверезими.

На постійній основі журнал розповсюджують 60 осіб. Видають Kippe двоє професійних журналістів, а авторами є професори університетів, дружина місцевого пастора та й самі герої нерідко дописують.

Tagesspiegel: видання для тих, хто хоче знати, чому все відбувається саме так

Газета Tagesspiegel Hauptstadtburo має 100-тисячний тираж, 130 редакторів у штаті та понад 300 працівників. Читають її берлінці та жителі околиць.

Гасло газети: Renum cognoscere causas, що перекладається як «Ми хочемо знати, чому це відбувається».

Місячна передплата Tagesspiegel Hauptstadtburo - 52,40 євро. За останні два роки її вартість зросла удвічі (причини ті ж, що й у нас - зокрема, стрімке здорожчання паперу).

Є також безкоштовна електронна версія газети, але редакція планує наступного року ввести часткову оплату - за репортажі та лонгріди (матеріали, на які журналісти витрачають багато часу).

За останні роки кількість читачів зменшилася, як і доходи від реклами. Але редакція нові способи заробляти: проводить конгреси та конференції, видає спеціалізовані фахові газети з економіки, екології, має власний магазин з фірмовою продукцією (книги, календарі, сувеніри, навіть вино).

Журнал Kreuzer, потрапити на шпальти якого престижно

У Лейпцігу відвідали редакцію журналу Kreuzer, що в перекладі означає «крейсер». Це щомісячний журнал про місця та актуальні події.

Основне фінансування: продажі, передплата і реклама. Три тисячі жителів регулярно передплачують улюблене видання, близько десяти тисяч екземплярів купують у роздріб.

Серед читачів дуже популярна рубрика, яку я б назвала «Ревізор»: журналісти анонімно відвідують кафе або ресторани і у матеріалах розповідають про якість харчування та обслуговування. Навіть якщо заклад отримає не найвищі бали, потрапити на шпальти цього видання - престижно, адже серед декількох тисяч місцевих кафе і ресторанів редакція обирає для моніторингу 200 кращих і, тим самим, рекомендує їх місцевим жителям та гостям міста.

Сайт netzpolitik.org виріс з проекту-хобі для захисту прав населення

17 років тому це був просто блог, спрямований на захист прав населення. Потім з’явилася підтримка від читачів та благодійних фондів (вони забезпечують 99% фінансування), а блог перетворився на повноцінне медіа. Нині воно має 100 тисяч підписників на Facebook і 400 тисяч - у Twitter.

У своєму майбутньому і фінансовій стабільності команда впевнена. Кажуть, поки у світі будуть порушувати права і свободи людей, вони без роботи не лишаться.

Сама поїздка відбулась в рамках проекту “re:start демократичний дискурс”, яку організували німецькі партнери Інституту розвитку регіональної преси - European Centre for Press and Media Freedom ECPMF за підтримки Auswärtiges Amt.

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах