Що таке “нульова позиція” у Google та чи потрібна вона інформаційним сайтам?

Йдеться про блок короткої відповіді на ваш запит у пошуку Google, який вам видає з самого верху сторінки браузера.

Так, туди може потрапити матеріал з вашого сайту. Що воно таке, яких видів буває, як писати, щоб туди потрапити, а головне — чи варто за цим гнатися, розповідає SEO-спеціалістка “Або” Лілія Шепелянська.

Усі борються за те, щоб потрапити не просто на першу сторінку видачі гугл, а й бути на ній зверху. Адже саме там можна отримати найбільше кліків від користувачів.

Що ж може бути вище першої топової позиції у гугл? Те, чого так боялися сеошники — “нульова позиція”. Адже конкурувати з блоком, який знаходиться над всіма не так просто. З іншого боку, для користувача — це чудова можливість одразу побачити відповідь по запиту на сторінці та не переходити за посиланнями у видачі.

Але, є і темна для нас сторона: згідно з аналізом Ahrefs, “нульова видача” або ж Zero-click знижує кількість кліків на сайт з пошуку на 4–7%. Про це детальніше поговоримо трохи згодом.

Які є види Zero-click?

Елементи “нульової видачі” можуть бути представлені як:

 • Готові відповіді.
 • Картки.
 • Пошукові вертикалі.
 • Google Shopping, Google Travel.
 • Каруселі.
 • Блоки локальної видачі (Local Pack).
 • Knowledge Graph, розширені відповіді та інформери. Власне, розглянемо їх, оскільки вони найбільше стосуються інформаційних сайтів.

Почнемо з інформерів:

Маємо швидкий результат пошуку. Від решти наступних блоків інформери відрізняються тим, що не дають шансу сайтам отримати більше користувачів, не видають посилання на сайт і, як правило, повністю відповідають питання користувача, виключаючи його подальший пошук.

Google Maps

Ще один із варіантів особливої видачі — карти або запити пов’язані із пошуком певних міст, вулиць і т.п.

Knowledge Graph

Зазвичай, це саме той блог, який виводиться праворуч. Містять коротку інформацію про предмет, який шукають та посилання, за яким можна знайти більше інформації.

Ми пропускаємо Google My Business та рекламу товарів у Google (Merchant), які теж свого роду належать до нульової видачі.

Featured snippets (блоки швидких відповідей)

Featured snippets — розширені результати пошуку, фрагменти для ознайомлення, блок, який знаходиться над рештою результатів. Вони містять відповідь на запитання користувача у вигляді частини контенту сторінки та посилання на сторінку.

Усього існує три формати розширених таких блоків: текст, список і таблиця.

Як потрапити на нульову позицію?

Чек-лист для Zero-click:

Можемо виділити основні етапи оптимізації під “нульову видачу”:

 1. Аналіз ключових слів та позицій сайту.
 2. Виявлення ключових слів у топ-10 видачі Google, результати пошуку для яких містять блоки швидких відповідей.
 3. Аналіз контенту конкурентів у розширених сніппетах.
 4. On-Page SEO — опрацювання сторінки сайту під Zero-click, яка включає оптимізацію Title та Н1 сторінки під головний ключ, заголовка Н2 — під запит для нульової видачі, контенту — залежно від формату та призначення елемента, а також впровадження мікророзмітки сторінки.
 5. Розширення семантики та підбір нових ключових слів для Featured Snippet.
 6. Відстеження результатів.

Як дізнатись, що ви у “нульовій видачі”?

Це дуже просто. Усі запити, за якими ви можете з’явитись у Zero-click знаходяться у Search Console.

Далі лише перевірка за потрібними ключами у пошуку.

Чи дійсно бути на “нульовій позиції” так круто?

Насправді для сайтів компаній Zero-click видача — це серйозна загроза. У червні 2019 року вперше було зафіксовано: більша частина всієї видачі Google — Zero-click (не мають кліків) — 50,3%.

Дедалі більше пошукових сесій закінчуються на сторінці видачі, на користь Google. Це означає, що власники сайтів стали отримувати менше органічного трафіку, ніж можна спрогнозувати. То чому ж так відбувається, адже сторінка перша і ми у нульовій видачі?

Причина такого феномену — у прибутках Google. Пошуковому гіганту та монополісту вже немає куди зростати на ринку, тому він захоплює ще й власну видачу. Хочете бути в ТОПі — купуйте рекламу.

На перший погляд, проблема zero-click може торкнутися лише сайтів інформаційних, на яких користувачі шукають короткі відповіді (столиця Буркіна Фасо, результати матчу, погода на завтра, рецепт, маршрут, квитки, готелі тощо). Тренд “нульової видачі” набагато глобальніший.

Як не віддавати трафік Google?

Маю дві поради як обійти алгоритм Google та, все ж таки, не ділити власну аудиторію з гуглом. І вони старі як світ, але досі працюють.

 1. Розгорнута відповідь.

Не використовуйте ключові запити, які передбачають коротку відповідь в один-два рядки. Тут без варіантів Google намагатиметься перехопити користувача, якщо не зараз, то в найближчій перспективі.

2. Низькочастотні ключі.

Щоб отримати більше трафіку, потрібно шукати тематично релевантні запити (3+ слова), за якими Google не показує у видачі додаткові блоки. Тобто матеріали треба розширювати за допомогою не тільки основних ключових слів, але й додаткових менш популярних.

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах