Три вправи, що пробудять колективний геній. Як проводити брейнстомінг у редакції

Вас чекають приємні несподіванки

Медіа — це ідеї. Без несподіваних рішень ваш сайт ніколи не стане більше, ніж просто ЗМІ. А бути лише засобом масової інформації у 2019 році уже недостатньо.

Гарні ідеї виникають спонтанно. Але, щоб не марнувати час, чекаючи несподіваних інсайтів, процес можна поставити на конвеєр. Це просто, цікаво та весело. А ще вам обов'язково знадобиться компанія.

Поговоримо про брейнстормінг, тобто метод мозкового штурма.
Його часто використовують ментори «Або» на тренінгах зі своїми редакціями.

Команда

Мінімум троє, максимум — десять людей. Зберіть до купи усіх ваших журналістів, але не тільки. Покличте також тих, хто зазвичай не задіяний у виробництві контенту. Присутність рекламного менеджера (він же у вас є, правда?) обов'язкова. Дизайнера — також. Бухгалтера — дуже бажана. Останній, попри всю нетворчість своєї звичайної роботи, на брейнстормінгу може проявити себе навіть краще за інших.

Власне, весь кайф мозкового штурму — у приємних несподіванках.

Також можна покликати людей зі сторони — друзів, експертів чи рекламодавців. І читачів, які активно лайкають пости від вашого медіа у Facebook.

Час і організація

На брейнстормінг бажано виділити не менше трьох годин. І в цей час ніхто не повинен відволікатись на якісь сторонні справи. Усі учасники мають вимкнути звук на смартфонах та відкласти їх в сторону екранами донизу.

Врахуйте також, що потрібно робити невелики перерви — через кожні годину/півтори.

Вам потрібен фліпчарт, щоб записувати усі поточні ідеї. І один ноутбук, у якому ви фіксуватимете найкращі з них. Ті, які варто брати у роботу.

Розминка

Щоб ваша команда швидше перейшла у режим генерації ідей, потрібно перелаштувати мозок кожного на творчість. Витратьте на це від 10 до 30 хвилин.

Ось кілька вправ, які гарантовано розворушать групу:

На штурм! Без паніки і критики

Найпростіший варіант брейнстормингу— озвучуєте задачу і записуєте на фліпчарті ідеї учасників групи. Головне правило — жодної критики. Записуєте усе, що кажуть, навіть якщо одразу очевидно, що ідея погана. По-перше навіть лайтова критика може вибити людину з творчого стану. А по-друге, чиясь слабка ідея може наштовхнути іншого на ідею геніальну. Власне, так це і працює.

Важливо розворушити мовчунів. Це задача модератора штурму. Як мінімум час від часу потрібно звертатись до усіх по черзі і просити сказати бодай щось.

Модератору варто також частіше хвалити ідеї, які виникають у групи. Навіть, якщо ви поки і не вигадали чогось такого, що «саме те!».

Записуйте і реалізуйте

Якщо ідея не записана — її не існує. Уже через тиждень ви можете забути якусь важливу деталь. Тому після брейнстормингу потрібно виписати усе цікаве, що ви вигадали. І потрібно чим швидше запланувати, як ви будете реалізовувати ці ідеї. А далі — до праці. Останнє — найважливіше.

Євгеній Фролов, ментор Агенції розвитку локальних медіа «Або»

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook, тижневу розсилку від Білки. Там ми ділимося корисними лайфхаками для регіональних редакцій.

Поради для регіональних редакторів та журналістів

Поради для регіональних редакторів та журналістів