«Твоє місто завжди з тобою». Як Приморка.Сity запустила телеграм-канал, що став незамінним під час окупації Бердянська

Журналістка і редакторка Оксана Расулова, яка була залученою менторкою під час медіабатлу Медіасіті+ розповідає про те, як одна з редакцій Приморка.City взаємодіє зі своєю аудиторією, попри окупацію рідного Бердянська.

Назва цієї колонки ― «Твоє місто завжди з тобою» ― фраза, яку використала команда Приморка.City в перший тиждень нашої роботи на медіабатлі, змагання між редакціями мережі The City, яке влаштовує агенція медійного росту «Або». Це був рекламний пост із закликом підписатися на їхні соцмережі. Під час батлу мені пощастило протягом пʼяти тижнів працювати з цією редакцією як запрошена менторка.

Для будь-якого іншого медіа формулювання звучало б надто пафосно і самозакохано ― але для «Приморки» це чиста правда. Вони для своєї аудиторії ― дім, місцева влада, юристи, психологи й друзі, яким можна довіряти в часи найбільших загроз.

Чому? Бо коли почалося повномасштабне вторгнення, команда «Приморки» створила Telegram-канал «Бердянськ сьогодні». За короткий час на нього підписалося приблизно 50 тисяч людей. Так сайт перестав бути основною платформою для «Приморки».

Зараз на каналі понад 37 тисяч людей. Хтось відписався, бо змінив погляди на користь росіян. Але схоже, що більшість відписок пов’язані з небезпекою ― окупанти оголосили підписку на канал ознакою «іноземних агентів», а сам канал «терористичним й антиросійським». Якщо під час перевірки телефона його знайдуть ― попередження, якщо це станеться вдруге ― штраф. Ті, хто лишився в окупації й відписуються, все одно читають новини без підписки на канал.

У чому секрет успіху телеграм-каналу Приморки:

  • Перша причина доволі проста ― у своєму каналі вони давали інформацію про евакуацію, ситуацію в місті й громаді, писали новини. Цей канал був не класичним каналом медіа, а радше «блогерським» ― і швидко набрав аудиторію. Те, про що писала «Приморка», певною мірою мусила б робити влада громади ― але вона комунікувала не так швидко і влучно.
  • Зараз видання та канал допомагають і тим, хто лишився в окупації, і тим, хто виїхав. Люди на окупованій території навіть про дії й рішення росіян радше дізнаються від «Приморки», а переселенці стежать за тим, як живе їхній дім до звільнення. Така собі «альтернативна місцева влада».
  • Підписники каналу самі створюють контент, який надсилають через чат-бот і допомагають перевіряти інформацію. Раніше команда «Приморки» не використовувала цей інструмент. А тепер він має подвійне значення ― залучає громаду в роботу медіа і показує команді, наскільки їм довіряють, ризикуючи власною безпекою.
  • На чат-бот приходять не лише новини, а й прохання про пораду. Так команда медіа перетворилася ще й на команду підтримки ― юридичної, логістичної та психологічної. Бо запитують і про те, як зробити українські документи в окупації, і як виїхати, і як взагалі пережити все те, що відбувається. Наприклад, пишуть у дилемі: треба гроші, а брати російський паспорт не прийнятно і страшно ― що робити? Тоді команда «Приморки» пояснює: ні, ви не будете колаборантом, ні, вас не покарають за це ― так, ви повинні вижити й дочекатися, навіть якщо іноді це треба зробити таким способом.

Ця підтримка почалася зі щоденних «Доброго ранку!» і «Тихої ночі!» та фото міста. Тепер фото з окупації не лише для новин, але і для цих побажань, надсилають самі читачі та читачки.

Хоча редакція «Приморка.City» виїхала з міста, зараз про потреби аудиторії команда знає краще, ніж коли ходила з нею одними вулицями. Медіатренери радять редакції уявити, як розвивати медіа, якщо Бердянськ і громаду звільнять, і як розвиватися, якщо вони лишаться в окупації. Головна редакторка «Приморки» (не називаємо імʼя задля безпеки) каже, що другий сценарій вони майже не обговорюють. І питають у колег з Луганська, як вони трималися всі ці 9 років. Ті кажуть, що це через відповідальність перед своєю аудиторією.

І «Приморка.City» зараз каже так само: «Ми не можемо кинути цих людей».

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах