https://www.instagram.com/mehmetgeren/

Три моделі монетизації міських медіа, у які ніхто (майже) не вірить

Ми зібрали приклади регіональних українських медіа, які не розраховують на рекламні моделі монетизації, а шукають інші, переважно гібридні.

Медіа + власний бізнес + краудфандинг

Приклад:

Полтавське онлайн-видання Зміст. Це не класичне медіа, це — платформа для активних полтавців, не байдужих до долі рідного міста.

Зміст підтримали донорські організації. Але підприємець Олексій Сердюков створив ще два бізнеса навколо сайту: Зміст Книгарня та Зміст Кава.

Як все працює?

Дві гривни з кожної кави йдуть на соціальні проекта з розвитку міста. Кліент отримує фішку і у кав’ярні сам обирає, який проект підтримувати. Купуєш книжку — отримуєш фішку на 5 грн.

Фішки потрібно кинути в одну з восьми скриньок з назвами проектів.

Що підтримують покупці кави та книжок?

На сайті є розділ фандрайзінга, де можна побачити увесь перелік реалізованих проектів. Наприклад, на День Вуличної Музики у Полтаві зібрали 35 851 грн, на собачі будки для пункту перетримки тварин — 7170 грн, настільний футбол дитячому онковідділенню — 4700 грн., на перший благодійний інклюзивний бал Полтави -6240 грн, на форму для команди з американського футболу «Полтавські пантери» — 3575 грн.

Медіа + системна підтримка бізнесу

Приклади:

Creatives.media — це онлайн-видання про українців, які досягають успіху у креативних їндустріях. Створила його команда, відома своєю працею над онлайн-журналом The Ukrainians.

Як це працює?

Нове медіа фінансово підтримали шість великих компаній: Uklon, ІТ-компанія N-iX, Fast Food Systems (власник бренда Pizza Celentano), Lviv IT Cluster, Zhyva, ОККО. Власники цих компаній вважають, що майбутнє — за креативними індустріями та відважними бізнес-лідерами у цих сферах.

Більш локальний проект — це сайт Kramatorskpost. Його створив відомий у Донецькій області видавець та головний редактор Андрій Евченко. Він запропонував декільком місцевим підприємцям фінансувати незалежне медіа, вони погодились це робити системно.

Медіа + системна підтримка читачів

Але важливо, щоб це було системно. Не раз у півроку, коли є настрій або коли всі у місті обговорюють журналістське розслідування. Системно — це значить щомісячний платіж, який прив’язаний до рахунку у банку. І як ви оплачуєте кожного місяця інтернет місцевому провайдеру, так і 100 гривень на розвиток міського медіа.

До речі. Агенція «Або» ініціювала кампанію на підтримку донейшенів українських медіа. Ми вважаємо, що донейти в недалекому майбутньому стануть важливою частиною фінансування медіа. Тому протягом місяця під хештегом #донейт_це_любов будемо розповідати про українські ЗМІ, на які не шкода донейтити. А потім оберемо чотири видання, які наша агенція буде підтримувати внесками до кінця року.

Приклади:

Харківське видання «Накипіло» у минулому році запустило свою першу краудфандингову кампанію. Редакція спробувала залучити 126 тисяч гривен, щоб оплатити оренду свого медіацентру на три місяці. І їм вдалося. Але це приклад не системного фінансування медіа, а краудфандингу під конкретну задачу.

Що ще можна почитати:

Платити за контент — це нормально

Що потрібно, щоб перевести медійну організацію на передплату від читачів (на англійській мові).

Олександр Білінський, ментор

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook і тижневу розсилку від Білки. Там ми ділимося корисними лайфхаками для регіональних редакцій!

Поради для регіональних редакторів та журналістів

Поради для регіональних редакторів та журналістів