Просте правило, як написати ідеальний новинний лід

Новини — це перевернута піраміда. У першому абзаці маємо повідомити читачу найважливіше і найцікавіше. На жаль, в регіональній пресі ми часто бачимо тексти без чітко виписаного ліда.

Ми вже давали три лайф-хаки, які допоможуть написати гарний заголовок до новини. Тепер поговоримо про перший абзац. На власному досвіді знаю, що іноді його народжуєш хвилин десять. А то і більше.

В інтернеті є велика кількість публікацій про те, як писати ліди. Наприклад, ось і ось. Але там усюди багато літер, а натомість хочеться мати якесь просте правило. Таке, щоб навіть журналіст-початківець зрозумів його з першого разу і одразу міг використовувати.

На жаль, подібного правила не існує. Все ж таки лід — це те, на чому автор має продемонструвати свою майстерність. Але є один прийом, пам'ятаючи про який, ви завжди зможете написати пристойний лід до новини (з іншими жанрами він не працює).

Ось цей прийом:

Новина має чітко розкривати сім питань: Що? Де? Коли? Хто? Яким чином? Чому? і Звідки ми це знаємо? Чітка і лаконічна відповідь на ЧОТИРИ з них має бути у першому абзаці (ліді).

Було:
Письменник Іван Байдак презентує одну з топових книг цьогорічного Книжкового Арсеналу від видавництва Vivat — «Чоловік з моїм іменем».

Стало:
29-річний тернопільский письменник Іван Байдак (Хто?) презентуватиме у чортківському арт-кафе «Нептун» (Де?) свій шостий роман «Чоловік з іменем моїм» (Що?). Вхід на зустріч з літератором вільний (Як?).

Було:
12 червня о 01:24 до пожежно-рятувальної служби Володимиреччини повідомили про пожежу в Володимирці. У дерев’яному житловому будинку, критому шифером, горіла дерев’яна стіна та підлога в одному з приміщень.

Стало:
Вночі 12 червня (Коли?) рятувальники у Володимирці (Хто?) загасили пожежу у приватному будинку (Що?). Для цього їм доволося розбирати стіну і підлогу (Як?).

Було:
Понад дві години шість молодіжних команд змагалися у розважально-спортивному заході «Молодіжний квест», присвяченому Дню молоді, на міському пляжі Нової Каховки. Його організували відділи молоді і спорту та культури і туризму.

Стало:
Команди п’яти коледжів Нової Каховки і одна команда із міста-побратима Дрогобича (Хто?) взяли участь у «Молодіжному квесті» (Що?) на міському пляжі (Де?). Підлітки протягом двох годин танцювали, співали та читали власні вірші (Як?).

Євгеній Фролов, ментор Агенції розвитку локальних медіа «Або»

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook, тижневу розсилку від Білки та Telegram-канал МедіаЛапки. Там ми ділимося корисними лайфхаками для регіональних редакцій.

--

--

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах