Матеріал з мого інтернет-видання вкрали. Що робити?

Як захистити авторські права і покарати за плагіат

Ви написали круту статтю, опублікували ексклюзивну новину або фоторепортаж, витратили на їх підготовку півдня, день або й більше. Опублікували. А потім хтось у два кліки копіює матеріал собі на сайт і навіть не посилається на вас. Дикість? Ще й яка. Але, на жаль, на локальному медіаринку це досі поширена практика.

Не ігноруйте і не замовчуйте подібні випадки. Захищайте власні авторські права. Ось кілька підказок, як це зробити.

Встановіть власні правила

Спершу переконайтеся, що на сайті вашого інтернет-видання чітко вказані правила передруку матеріалів. Ці правила вигадуєте ви самі. Ви можете повністю заборонити використання матеріалів, можете дозволити рерайти з посиланням або вигадати щось ще.

Зазвичай, правила коротко прописують у футері (нижня частина сайту), більш деталізовано — на сторінці з редакційною політикою або інформацією про видання. На сайтах мережі The City ці правила звучать так.

Не порушуйте чужих

Перед тим, як робити рерайт з чужого сайту, переконайтеся, що редакція це дозволяє — ознайомтеся з її правилами використання матеріалів.

Приміром, Радіо свобода «вітає використання, публікацію і розповсюдження матеріалів, опублікованих на нашому сайті», але забороняє їх продавати. Українська правда дозволяє використовувати свої матеріали за умови посиланням на сайт. Однак є виняток — не можна брати інформацію, яку УП отримала від інформаційних агентств Укрінформ та Українські новини.

Сайти нашої мережі забороняють повний передрук, але дозволяють — рерайти з гіперпосиланням. Також ми забороняємо обрізати водяні знаки на наших фото та відео і передруковувати понад 50% фотографій з одного матеріалу.

Не мовчіть

Ок, ваш текст все ж вклали. Що робити? Насамперед зв’яжіться з редакцією, яка це зробила, і попросіть усунути порушення. Будьте наполегливі та жорсткі. Пошліться на правила використання матеріалів вашого інтернет-видання, які вказані на сайті. Відстоюйте власні права.

Приверніть увагу

Якщо вас ігнорують або відмовляються усувати порушення, привертайте до цього увагу. Напишіть на Facebook-сторінці видання-плагіатора про те, що вони вкрали чужий текст. Аргументовано поясніть це, доведіть це, але не переходьте на емоційні звинувачення, образи, мову ворожнечі. Підключіть до цього інших людей з вашої редакції, друзів.

Тетяна Петрушкіна, авторка інтернет-видання “Від себе”, знайшла власну статтю на сайті “Новости Мариуполя” і не спустила це на гальма

Напишіть публічний пост на власній сторінці — завжди привертайте увагу до фактів порушення авторських прав. І навіть якщо конкретно в цьому випадку ніяк не вдасться вплинути на крадія (а так може статися), ви створюєте дискусію довкола теми і даєте сигнал колегам з інших видань, що красти тексти — не ок.

Поскаржіться Facebook, Google та Ukr.net

Facebook, Google та Ukr.net — є головним джерелом трафіку для більшості інтернет-видань. І всі вони достатньо серйозно ставляться до захисту авторських прав.

Подайте скаргу за порушення прав інтелектуальної власності на Facebook-сторінку сайту, який вкрав ваш матеріал. І попросіть зробити те ж саме колег та друзів. Якщо скарг надходить чимало, Facebook може заблокувати сторінку або видалити з всі лінки на сайт-порушник із соцмережі.

Також власник авторських прав або його уповноважений представник мають право подати офіційну скаргу до Facebook. Для цього потрібно заповнити спеціальну форму та довести, що саме ви є автором матеріалу.

На порушників авторських прав в Instagram можна поскаржитися аналогічним чином.

Таку ж скаргу можна подати в Google. Там розглянуть заяву і видалять лінк на матеріал-плагіат із результатів пошукової видачі.

Головний український агрегатор новин Ukr.net вимагає від сайтів-партнерів поширювати лише авторський контент або оформлені належним чином рерайти. Якщо ваш матеріал вкрав сайт, який підключений до Ukr.net, сміливо пишіть в їхню службу підтримки.

Читайте також:

В чому різниця між кількістю переглядів та лояльною аудиторією

Хочу розповісти про свій заклад на міському сайті. 12 форматів, які можна (і треба) показати потенційному рекламодавцю

Хто він — менеджер з реклами для регіональних медіа — і як його знайти

Лєра Лауда, менторка Агенції розвитку локальних медіа “Або”

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook і тижневу розсилку від Білки. Там ми ділимося корисними лайфхаками для регіональних редакцій!

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах