Матеріал з мого інтернет-видання вкрали. Що робити?
--
Як захистити авторські права і покарати за плагіат
Ви написали круту статтю, опублікували ексклюзивну новину або фоторепортаж, витратили на їх підготовку півдня, день або й більше. Опублікували. А потім хтось у два кліки копіює матеріал собі на сайт і навіть не посилається на вас. Дикість? Ще й яка. Але, на жаль, на локальному медіаринку це досі поширена практика.
Не ігноруйте і не замовчуйте подібні випадки. Захищайте власні авторські права. Ось кілька підказок, як це зробити.
Встановіть власні правила
Спершу переконайтеся, що на сайті вашого інтернет-видання чітко вказані правила передруку матеріалів. Ці правила вигадуєте ви самі. Ви можете повністю заборонити використання матеріалів, можете дозволити рерайти з посиланням або вигадати щось ще.
Зазвичай, правила коротко прописують у футері (нижня частина сайту), більш деталізовано — на сторінці з редакційною політикою або інформацією про видання. На сайтах мережі The City ці правила звучать так.
Не порушуйте чужих
Перед тим, як робити рерайт з чужого сайту, переконайтеся, що редакція це дозволяє — ознайомтеся з її правилами використання матеріалів.
Приміром, Радіо свобода «вітає використання, публікацію і розповсюдження матеріалів, опублікованих на нашому сайті», але забороняє їх продавати. Українська правда дозволяє використовувати свої матеріали за умови посиланням на сайт. Однак є виняток — не можна брати інформацію, яку УП отримала від інформаційних агентств Укрінформ та Українські новини.
Сайти нашої мережі забороняють повний передрук, але дозволяють — рерайти з гіперпосиланням. Також ми забороняємо обрізати водяні знаки на наших фото та відео і передруковувати понад 50% фотографій з одного матеріалу.
Не мовчіть
Ок, ваш текст все ж вклали. Що робити? Насамперед зв’яжіться з редакцією, яка це зробила, і попросіть усунути порушення. Будьте наполегливі та жорсткі. Пошліться на правила використання матеріалів вашого інтернет-видання, які вказані на сайті. Відстоюйте власні права.
Приверніть увагу
Якщо вас ігнорують або відмовляються усувати порушення, привертайте до цього увагу. Напишіть на Facebook-сторінці видання-плагіатора про те, що вони вкрали чужий текст. Аргументовано поясніть це, доведіть це, але не переходьте на емоційні звинувачення, образи, мову ворожнечі. Підключіть до цього інших людей з вашої редакції, друзів.
Напишіть публічний пост на власній сторінці — завжди привертайте увагу до фактів порушення авторських прав. І навіть якщо конкретно в цьому випадку ніяк не вдасться вплинути на крадія (а так може статися), ви створюєте дискусію довкола теми і даєте сигнал колегам з інших видань, що красти тексти — не ок.
Поскаржіться Facebook, Google та Ukr.net
Facebook, Google та Ukr.net — є головним джерелом трафіку для більшості інтернет-видань. І всі вони достатньо серйозно ставляться до захисту авторських прав.
Подайте скаргу за порушення прав інтелектуальної власності на Facebook-сторінку сайту, який вкрав ваш матеріал. І попросіть зробити те ж саме колег та друзів. Якщо скарг надходить чимало, Facebook може заблокувати сторінку або видалити з всі лінки на сайт-порушник із соцмережі.
Також власник авторських прав або його уповноважений представник мають право подати офіційну скаргу до Facebook. Для цього потрібно заповнити спеціальну форму та довести, що саме ви є автором матеріалу.
На порушників авторських прав в Instagram можна поскаржитися аналогічним чином.
Таку ж скаргу можна подати в Google. Там розглянуть заяву і видалять лінк на матеріал-плагіат із результатів пошукової видачі.
Головний український агрегатор новин Ukr.net вимагає від сайтів-партнерів поширювати лише авторський контент або оформлені належним чином рерайти. Якщо ваш матеріал вкрав сайт, який підключений до Ukr.net, сміливо пишіть в їхню службу підтримки.
Читайте також:
В чому різниця між кількістю переглядів та лояльною аудиторією
Хто він — менеджер з реклами для регіональних медіа — і як його знайти
Лєра Лауда, менторка Агенції розвитку локальних медіа “Або”
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook і тижневу розсилку від Білки. Там ми ділимося корисними лайфхаками для регіональних редакцій!