Матеріал з мого інтернет-видання вкрали. Що робити?

Як захистити авторські права і покарати за плагіат

Ви написали круту статтю, опублікували ексклюзивну новину або фоторепортаж, витратили на їх підготовку півдня, день або й більше. Опублікували. А потім хтось у два кліки копіює матеріал собі на сайт і навіть не посилається на вас. Дикість? Ще й яка. Але, на жаль, на локальному медіаринку це досі поширена практика.

Не ігноруйте і не замовчуйте подібні випадки. Захищайте власні авторські права. Ось кілька підказок, як це зробити.

Встановіть власні правила

Спершу переконайтеся, що на сайті вашого інтернет-видання чітко вказані правила передруку матеріалів. Ці правила вигадуєте ви самі. Ви можете повністю заборонити використання матеріалів, можете дозволити рерайти з посиланням або вигадати щось ще.

Зазвичай, правила коротко прописують у футері (нижня частина сайту), більш деталізовано — на сторінці з редакційною політикою або інформацією про видання. На сайтах мережі The City ці правила звучать так.

Не порушуйте чужих

Перед тим, як робити рерайт з чужого сайту, переконайтеся, що редакція це дозволяє — ознайомтеся з її правилами використання матеріалів.

Приміром, Радіо свобода «вітає використання, публікацію і розповсюдження матеріалів, опублікованих на нашому сайті», але забороняє їх продавати. Українська правда дозволяє використовувати свої матеріали за умови посиланням на сайт. Однак є виняток — не можна брати інформацію, яку УП отримала від інформаційних агентств Укрінформ та Українські новини.

Сайти нашої мережі забороняють повний передрук, але дозволяють — рерайти з гіперпосиланням. Також ми забороняємо обрізати водяні знаки на наших фото та відео і передруковувати понад 50% фотографій з одного матеріалу.

Не мовчіть

Ок, ваш текст все ж вклали. Що робити? Насамперед зв’яжіться з редакцією, яка це зробила, і попросіть усунути порушення. Будьте наполегливі та жорсткі. Пошліться на правила використання матеріалів вашого інтернет-видання, які вказані на сайті. Відстоюйте власні права.

Приверніть увагу

Якщо вас ігнорують або відмовляються усувати порушення, привертайте до цього увагу. Напишіть на Facebook-сторінці видання-плагіатора про те, що вони вкрали чужий текст. Аргументовано поясніть це, доведіть це, але не переходьте на емоційні звинувачення, образи, мову ворожнечі. Підключіть до цього інших людей з вашої редакції, друзів.

Тетяна Петрушкіна, авторка інтернет-видання “Від себе”, знайшла власну статтю на сайті “Новости Мариуполя” і не спустила це на гальма

Напишіть публічний пост на власній сторінці — завжди привертайте увагу до фактів порушення авторських прав. І навіть якщо конкретно в цьому випадку ніяк не вдасться вплинути на крадія (а так може статися), ви створюєте дискусію довкола теми і даєте сигнал колегам з інших видань, що красти тексти — не ок.

Поскаржіться Facebook, Google та Ukr.net

Facebook, Google та Ukr.net — є головним джерелом трафіку для більшості інтернет-видань. І всі вони достатньо серйозно ставляться до захисту авторських прав.

Подайте скаргу за порушення прав інтелектуальної власності на Facebook-сторінку сайту, який вкрав ваш матеріал. І попросіть зробити те ж саме колег та друзів. Якщо скарг надходить чимало, Facebook може заблокувати сторінку або видалити з всі лінки на сайт-порушник із соцмережі.

Також власник авторських прав або його уповноважений представник мають право подати офіційну скаргу до Facebook. Для цього потрібно заповнити спеціальну форму та довести, що саме ви є автором матеріалу.

На порушників авторських прав в Instagram можна поскаржитися аналогічним чином.

Таку ж скаргу можна подати в Google. Там розглянуть заяву і видалять лінк на матеріал-плагіат із результатів пошукової видачі.

Головний український агрегатор новин Ukr.net вимагає від сайтів-партнерів поширювати лише авторський контент або оформлені належним чином рерайти. Якщо ваш матеріал вкрав сайт, який підключений до Ukr.net, сміливо пишіть в їхню службу підтримки.

Читайте також:

В чому різниця між кількістю переглядів та лояльною аудиторією

Хочу розповісти про свій заклад на міському сайті. 12 форматів, які можна (і треба) показати потенційному рекламодавцю

Хто він — менеджер з реклами для регіональних медіа — і як його знайти

Лєра Лауда, менторка Агенції розвитку локальних медіа “Або”

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook і тижневу розсилку від Білки. Там ми ділимося корисними лайфхаками для регіональних редакцій!

--

--

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах