Де журналістам шукати дані про загиблих і як перевіряти інформацію

Команда платформи пам’яті Меморіал щодня працює з темою загиблих, багато спілкується з рідними загиблих. Така робота вимагає специфічного підходу, пошуку правильних фокусів текстів, формулювань та слів у спілкуванні.

Як Меморіал шукає дані про загиблих, а також, як їх перевіряє, розповідає керівниця моніторингової групи платформи Інна Попович.

Як і де моніторити дані про загиблих?

Найдієвіший метод моніторингу інформації про загиблих — це пошук в соцмережах. Найшвидше повідомляють про загиблих родичі, друзі, знайомі. Шукаємо за ключовими словами — “загинув”, “померла”, “обірвалось життя” і т.д.

Користуємось всіма доступними соцмережами, включаючи “Однокласники” і “Вконтакте”. Якби нам не хотілось, багато людей продовжують вести свої сторінки на офіційно заблокованих в Україні соцмережах.

Звісно, не ігноруємо звичайні новини. Інколи там є інформація, якої немає в соцмережах. Налагоджуємо контакти з регіональними журналістами, громадськими організаціями, об’єднаннями. У них потрібна інформація на місцях опиняється швидше. Теплі відносини і хороша репутація допоможуть отримати необхідні дані.

Важливо налагодити відносини з державними установами.

У кожному регіоні це працює по-різному, але всюди варто пробувати контактувати з:

  • місцевими радами, адже вони отримують поіменні списки загиблих;

Місцеві групи у соцмережах.

Якщо відомо про місто (місце) загибелі, наприклад “ракетний удар з багатьма загиблими на Вінниччині”, знаходимо в соцмережах місцеві групи, шукаємо очевидців, родичів, друзів. Намагаємось встановити контакт (пишемо повідомлення в особисті або коментарі під дописами для швидкого реагування. Найкраще і туди, і туди.)

Обов’язково налагодити контакт з адміністраторами таких груп, тоді будете отримувати інформацію з перших вуст, а заодно й контакти родичів чи знайомих загиблих.

Як перевірити інформацію?

Спілкуємось з родичами, не боятись ставити додаткові запитання (у контексті розмови може виявитись, що “ми точно не знаємо, нам хтось сказав”). Неодноразово були випадки, коли родичі були впевнені, що людина загинула, а потім вона виявилась жива. Тож правило трьох джерел ніхто не скасовував. Навіть, якщо дані надали рідні — їх потрібно перевірити додатково.

Інший варіант — запитувати в офіційних установах, які можуть володіти такою інформацією (підтвердіть або спростуйте).

--

--

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах