День виборів. Як організувати текстову онлайн-трансляцію на локальному сайті

31 березня під час першого туру президентських виборів Агенція розвитку локальних медіа “Або” організувала онлайн-трансляції на двадцять одному сайті мережі The City з невеликих українських міст. Ділимося інструкцією, про що писати, які сайти моніторити, і показуємо, як це вийшло у наших редакцій.

Ці трансляції набрали від 1000 до 3000 переглядів. Як сервіс для стрічки ми використовували Waterfall, але можна просто оновлювати одну новину на вашій платформі.

В переважній більшості редакцій наповненням цієї стрічки займалися 1–2 кореспонденти і підготували від 20 до 50 оновлень, в середньому два на годину.

Ось як це виглядає: Toretsk.City Попасная.City Волноваха.City Svatove.Сity Троїцьке.City Bilyayivka City Novakahovka.City Маяк.media Mltpl.Сity Енергодар.City Сусіди.City Конотоп.City Petropavlivka.Сity Novograd City Kremenets.Сity Чортків.Сity KalushNews.City Starkon.City Калинівка.City Жмеринка.City БарNews.City

Як підготуватися

 • Вирішіть, як технічно буде реалізовуватися ваша трансляція. Важливо щоб була можливість працювати із гаджетів прямо з виборчих дільниць.
 • За день до трансляції вже створіть новину на сайті. Заголовок оптимізуйте під пошук, наприклад Вибори президента України 2019 у Енергодарі: онлайн-трансляція. Закиньте перші матеріали в стрічку: наші редакції опублікували посилання на лонгрід Гід виборами, а також власні матеріали на виборчу тему.
 • Заздалегідь зробіть 5–10 “рятівних” постів, які можна буде закинути в трансляцію, коли чекаєте на наступну новину (наприклад, з інформацією про явку виборців по вашому округу в минулі вибори або посилання інструкції, що робити при порушеннях)
 • Підберіть або створіть пакет зображень для публікації в трансляції.
 • Анонсуйте трансляцію в соцмережах і міських групах.
 • Розмістіть банери з посиланням на трансляцію на сайті.
 • Зконтактуйте з головою окружної комісії і познайомтеся (якщо ще цього не зробили). Поясніть, що ви будете активно працювати на виборах і домовтеся, що братимете у нього оперативні коментарі. Надавати вам коментарі про перебіг виборів і ситуацію голова ОВК, ДВК і члени комісій зобов’язані за законом.
 • Визначте схему роботи команди, за якої трансляція буде оновлюватися регулярно: наприклад, одна людина оновлює стрічку зранку і до 15.00, інша — до 23.00. Або одна людина “в полі”, інша публікує пости у редакції.

День виборів: чим оновлювати трансляцію

Обов’язково

 1. Перше оновлення зранку — коментар окружкома, чи всі дільниці почали роботу. Якщо ні — чому, які проблемні. За ними потрібно слідкувати і дати інформацію, коли вони запрацюють.
 2. Декілька публікацій з даними про явку (на 10.00, 15.00, 20.00). Їх можна подивитися на сайті ЦВК за вашим округом.
 3. Пости про роботу спеціальних дільниць: вони розміщуються в лікарнях, СІЗО і в’язницях, військових частинах. Фото/відео/коментарі членів комісії про кількість людей, що проголосували. Дізнайтеся попередньо, де вони у вас є.
 4. Декілька публікацій з коментарями окружкома протягом дня, чи були зафіксовані порушення. Якщо так, то які, хто скаржився — спостерігачі чи члени комісій. Які результати розгляду окружкомом. Які результати розгляду. Це можуть бути відео чи тест з фото.
 5. Коментар поліції про виклики, зафіксовані порушення, сутички на дільницях.
 6. Коментарі спостерігачів про хід виборів. Краще шукати когось з незалежних спостерігачів, наприклад Опори чи міжнародних організацій. Це можуть бути короткі відео-коментарі чи тест з фото.
 7. Фоторепортажі і короткі відео, як люди голосують на дільницях, черги чи їх відсутність, короткі репортажні замальовки того, що відбувається (якщо буде щось варте уваги).
 8. Пост про те, що дільниці припинили роботу і комісії перейшли до підрахунку голосів.
 9. Дані про явку на момент закриття дільниць.
 10. Дані національного екзитполу.
 11. Пости місцевих жителів з соцмереж, пов’язані з виборами.
 12. Зображення з нагадуванням, скільки часу лишилося до закриття дільниць.

Ситуативно і бажано

 1. Фото/відео порушень.
 2. Коментар членів комісій, які видають бюлетені, або голів ДВК про те, чи багато людей не можуть знайти себе у списках.
 3. Коментар людини, яка не знайшла себе у списках виборців.
 4. Коментар суду, чи багато людей звертаються до них в день виборів із заявою, щоб їх внесли до списку виборців.
 5. Коментар людини, яка голосує вперше.
 6. Коментарі людей про те, чому вони вирішили прийти на вибори.
 7. Пости з соцмереж спостерігачів, штабів кандидатів про ситуацію з виборами у вашому окрузі.
 8. Заяви штабів кандидатів чи спостерігачів про фальсифікації у вашому окрузі.
 9. Прямі ефіри у Facebook з включеннями з виборчих дільниць.

Які ресурси моніторити

Читайте також:

Ви опублікували фейк. Чи треба вибачатися перед читачами і як це зробити?

В чому різниця між кількістю переглядів та лояльною аудиторією

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах