День виборів. Як організувати текстову онлайн-трансляцію на локальному сайті

31 березня під час першого туру президентських виборів Агенція розвитку локальних медіа “Або” організувала онлайн-трансляції на двадцять одному сайті мережі The City з невеликих українських міст. Ділимося інструкцією, про що писати, які сайти моніторити, і показуємо, як це вийшло у наших редакцій.

Ці трансляції набрали від 1000 до 3000 переглядів. Як сервіс для стрічки ми використовували Waterfall, але можна просто оновлювати одну новину на вашій платформі.

В переважній більшості редакцій наповненням цієї стрічки займалися 1–2 кореспонденти і підготували від 20 до 50 оновлень, в середньому два на годину.

Ось як це виглядає: Toretsk.City Попасная.City Волноваха.City Svatove.Сity Троїцьке.City Bilyayivka City Novakahovka.City Маяк.media Mltpl.Сity Енергодар.City Сусіди.City Конотоп.City Petropavlivka.Сity Novograd City Kremenets.Сity Чортків.Сity KalushNews.City Starkon.City Калинівка.City Жмеринка.City БарNews.City

Як підготуватися

 • Вирішіть, як технічно буде реалізовуватися ваша трансляція. Важливо щоб була можливість працювати із гаджетів прямо з виборчих дільниць.
 • За день до трансляції вже створіть новину на сайті. Заголовок оптимізуйте під пошук, наприклад Вибори президента України 2019 у Енергодарі: онлайн-трансляція. Закиньте перші матеріали в стрічку: наші редакції опублікували посилання на лонгрід Гід виборами, а також власні матеріали на виборчу тему.
 • Заздалегідь зробіть 5–10 “рятівних” постів, які можна буде закинути в трансляцію, коли чекаєте на наступну новину (наприклад, з інформацією про явку виборців по вашому округу в минулі вибори або посилання інструкції, що робити при порушеннях)
 • Підберіть або створіть пакет зображень для публікації в трансляції.
 • Анонсуйте трансляцію в соцмережах і міських групах.
 • Розмістіть банери з посиланням на трансляцію на сайті.
 • Зконтактуйте з головою окружної комісії і познайомтеся (якщо ще цього не зробили). Поясніть, що ви будете активно працювати на виборах і домовтеся, що братимете у нього оперативні коментарі. Надавати вам коментарі про перебіг виборів і ситуацію голова ОВК, ДВК і члени комісій зобов’язані за законом.
 • Визначте схему роботи команди, за якої трансляція буде оновлюватися регулярно: наприклад, одна людина оновлює стрічку зранку і до 15.00, інша — до 23.00. Або одна людина “в полі”, інша публікує пости у редакції.

День виборів: чим оновлювати трансляцію

Обов’язково

 1. Перше оновлення зранку — коментар окружкома, чи всі дільниці почали роботу. Якщо ні — чому, які проблемні. За ними потрібно слідкувати і дати інформацію, коли вони запрацюють.
 2. Декілька публікацій з даними про явку (на 10.00, 15.00, 20.00). Їх можна подивитися на сайті ЦВК за вашим округом.
 3. Пости про роботу спеціальних дільниць: вони розміщуються в лікарнях, СІЗО і в’язницях, військових частинах. Фото/відео/коментарі членів комісії про кількість людей, що проголосували. Дізнайтеся попередньо, де вони у вас є.
 4. Декілька публікацій з коментарями окружкома протягом дня, чи були зафіксовані порушення. Якщо так, то які, хто скаржився — спостерігачі чи члени комісій. Які результати розгляду окружкомом. Які результати розгляду. Це можуть бути відео чи тест з фото.
 5. Коментар поліції про виклики, зафіксовані порушення, сутички на дільницях.
 6. Коментарі спостерігачів про хід виборів. Краще шукати когось з незалежних спостерігачів, наприклад Опори чи міжнародних організацій. Це можуть бути короткі відео-коментарі чи тест з фото.
 7. Фоторепортажі і короткі відео, як люди голосують на дільницях, черги чи їх відсутність, короткі репортажні замальовки того, що відбувається (якщо буде щось варте уваги).
 8. Пост про те, що дільниці припинили роботу і комісії перейшли до підрахунку голосів.
 9. Дані про явку на момент закриття дільниць.
 10. Дані національного екзитполу.
 11. Пости місцевих жителів з соцмереж, пов’язані з виборами.
 12. Зображення з нагадуванням, скільки часу лишилося до закриття дільниць.

Ситуативно і бажано

 1. Фото/відео порушень.
 2. Коментар членів комісій, які видають бюлетені, або голів ДВК про те, чи багато людей не можуть знайти себе у списках.
 3. Коментар людини, яка не знайшла себе у списках виборців.
 4. Коментар суду, чи багато людей звертаються до них в день виборів із заявою, щоб їх внесли до списку виборців.
 5. Коментар людини, яка голосує вперше.
 6. Коментарі людей про те, чому вони вирішили прийти на вибори.
 7. Пости з соцмереж спостерігачів, штабів кандидатів про ситуацію з виборами у вашому окрузі.
 8. Заяви штабів кандидатів чи спостерігачів про фальсифікації у вашому окрузі.
 9. Прямі ефіри у Facebook з включеннями з виборчих дільниць.

Які ресурси моніторити

Читайте також:

Ви опублікували фейк. Чи треба вибачатися перед читачами і як це зробити?

В чому різниця між кількістю переглядів та лояльною аудиторією

--

--

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах