“Вільне радіо” зареєстрували Бахмут у Facebook. І розповіли, як створити такий мультимедійний проект локальному виданню

“Діджіталізація так діджіталізація. Поки Україна намагається стати країною у смартфоні, Бахмут вже проривається на цифрові вершини!” — Показати історію одного з найстаріших міст Донеччини редакція “Вільного радіо” вирішила у вигляді Facebook-стрічки з різними постами, які ілюструють важливі події і постаті: від створення міста до сучасності.

Спеціально для Агенції “Або” вони розкрили, як народився проект Ви зареєструвались 448 років тому, та зробили інструкцію, завдяки якій ви можете зробити подібний проект (або ще крутіший).

Про те, що саме підготувати для своєї аудиторії на день міста в Бахмуті, редакція почала обговорювати… за тиждень до цієї знаменної дати (ніколи так не робіть!). Дата підступно наближалася. Звісно, ми хотіли щось небанальне, цікаве найперше нам, ну і (куди вже правду діти) нашій аудиторії. Квести-тести-ігри… Всі ідеї були наче цікавими (але це не точно).

Чітке розуміння того, що нам потрібно, з’явилося спонтанно і нізвідки (як завжди). З болем вимушені зізнатися: ми не першопрохідці ㅡ подібні проекти робили Zaxid.net і PLATFORMA. Але ми не переймались: наша цільова аудиторія навряд бачила щось подібне та не звинуватить нас, безсовісних, у плагіаті… ідеї :) В одному були певні: бахмутяни ще довго не побачать чогось подібного про своє місто, якщо цього не зробимо ми. Це ми обрали нашою місією (тут мають звучати фанфари!)

Отож, одноголосно вирішили: готуємо Facebook-проект про історію міста. Тепер ділимося досвідом і пояснюємо, як створити проект такого формату для вашого медіа.

1. Оберіть тему. Це буде історія населеного пункту чи, наприклад, “екскурсія” визначними та не дуже місцями. Дайте волю фантазії, але знайдіть один фокус і розвивайте його.

2. Попередьте адміністратора сайту. Якщо хочете щось нестандартне, краще почніть з цього. Якщо ваш гуру кодів працює з вами давно, він обов’язково одразу спитає: «Коли дедлайн?» і «Які обсяги?». Якщо не запитав, уточніть, скільки часу займе верстка. У нашому випадку на підготовку ми мали тиждень, тому одразу прийняли спільне рішення, що з нас — контент, а верстка ㅡ радість і головний біль адміна. Обов’язково врахуйте, що великі за обсягом проекти вимагають більше часу.

3. Визначте, хто працюватиме над контентом. В ідеалі ㅡ це хтось один. Так можна зберегти стилістику постів на весь проект. Якщо вирішили працювати в команді, чітко розподіліть обов’язки і постійно комунікуйте.

4. Буде дуже багато інформації. Будьте готові копирсатися у джерелах та вибирати (на вашу суб’єктивну думку) найважливіше. Також будьте готовими до того, що частина вашої аудиторії вважатиме, що ви опустили щось супергіперважливе (ну, як завжди). Вікіпедія ㅡ не джерело інформації. Шукайте наукові праці, статті, авторитетні джерела. Особливо, якщо робите щось про історію.

5. Підлаштуйтеся під формат Facebook. Деякі події можна подати, як перейменування сторінки, зміни аватарки, опитування, публікація фото чи відео, коментування тощо. Чергуйте ці формати, однотипне буде нудним.

6. Увімкніть почуття гумору. Не бійтеся поламати хронологію в декілька століть, а то й тисячоліть, виривати цитати з контексту, підбирати меми та жарти. Використовуйте те, що зрозуміє ваша аудиторія. Людям потрібні позитивні емоції, а в цьому проекті гумор виходить інтелектуальним.

Скільки на це потрібно часу?

На підготовку тексту нам знадобилося два дні. Цього, звісно, дуже мало, закладайте більші терміни, щоб краще пропрацювати тему.

Ще чотири дні матеріал з гугл-документа мігрував у коди. Потім ще 1 добу (угу, не день) ми робили правки-доповнення тощо. Тобто загалом на створення пішов тиждень.

Як технічно створювався проект?

(текст від сисадміна, ми тут ні до чого)

Створити сторінку можна виключно засобами HTML та CSS. Задля зручності додали спеціальні шорткати до CMS Wordpress (сайт “Вільного радіо” створений на цій платформі) мовою PHP — завдяки ним можна було швидко заповнювати сторінку контентом, без потреби написання громіздкого коду. Ми переглянули різні варіанти записів на Facebook та впровадили додаткові аргументи до цих шорткодів для більш гнучкого керування вмістом.

Для чого взагалі це все?

Бо так легше зрозуміти історію, причини і наслідки. Такий формат є дуже доступним для широкої аудиторії. Це зайде і вам сподобається працювати над таким проектом.

І наостанок: від експериментів з форматами не постраждала жодна жива тваринка, журналіст чи (прости господи) редактор.

Анастасія Шибіко, директорка “Вільного радіо”, спеціально для Агенції розвитку локальних медіа “Або”

Читайте також:

Коментарі на Facebook: реагувати чи ні?

5 ідей від медіакластера “Схід”, які варто реалізувати вашому виданню

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах

More from Агенція медійного росту "Або"