Ви опублікували фейк. Чи треба вибачатися перед читачами і як це зробити?

Розглядаємо на прикладі конкретної новини-фейку від 13 березня

Сенсація. Минулого тижня український інтернет вибухнув (а так не треба починати текст, чому — у блозі 9 типових помилок в заголовках локальних медіа).

Якщо ви стежите за топовими українськими інтернет-ЗМІ, то, напевне, бачили новини про російського співака Олега Газманова, який під час виступу в окупованому Донецьку провалився під сцену. Опублікували й відео, на якому чоловік стрибає і падає під пісню Газманова.

Насправді ж на відео — падіння DJ Kevin на музичному фестивалі в місті Кажуру в Бразилії у липні 2018 року.

Першим фейк про Газманова виявило інтернет-видання theБабель. На той момент інформаційна стрічка та соцмережі вже вирували — відео та новини поширювалися дуже швидко.

Що робити, якщо ви редактор і ваше видання розповсюдило фейк?

Уточнимо: не зі злого наміру, а, наприклад, через те, що новинарі поспішали і не перевірили новину.

Якщо ви поважаєте свою аудиторію (а іншого й бути не може), то слід вибачатися. І в соціальних мережах, і на сторінках інтернет-видання. Розмістіть ще одну новину, в заголовку якої вкажіть, що раніше опублікували фейк, а тепер даєте його спростування.

Ось як це зробило видання Liga.net.

Саму фейкову новину вони з сайту не видаляли. Але в її заголовку сказали, що це «фейк».

Вибачення на своїй Facebook-сторінці опублікував також керівник Liga.net Борис Давиденко:

«Liga, может быть, не самое красивое СМИ, может быть, не самое быстрое и не самое аналитичное, но точно одно из самых достоверных. И такие штуки нам сильно неприятны, и мы сильно извиняемся перед вами-читателями. (вдвойне обидно, что новость, в общем-то, совсем не наша и взяли ее для фан-трафика)».

Що треба розуміти?

  • Вибачатися не соромно.
  • Вибачатися треба зрозумілою мовою і оперативно. Уникайте канцеляризмів на кшталт «приносимо вам офіційні вибачення». Якщо вже вибачаєтеся, дозвольте собі бути людяним.
  • Усі помиляються, особливо новинарі — через них проходить багато інформації, а час на її перевірку обмежений. Так і скажіть своїм читачам. І поясніть, що зробите, щоб мінімізувати подібні помилки у майбутньому.
  • Вміння визнавати помилки — ефективний спосіб уникнути негативних наслідків. А ще це дозволяє лишитися чесними зі своїми читачами і зберегти їхню повагу та лояльність навіть у такі кризові моменти.

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook і тижневу розсилку від Білки. Там ми ділимося корисними лайфхаками для регіональних редакцій.

--

--

Агенція медійного росту "Або"

Поради для регіональних редакторів та журналістів на реальних прикадах

More from Агенція медійного росту "Або"